Yağmurlu havalar, söz dinlemeye, kabaran saçların en büyük suç ortaklarından. Büyük uğraşlarla disipline soktuğunuz saçların kabarmaması, hizadan çıkmaması için bir araya getirdiğimiz ipuçlarından faydalanın.

Bakıma Banyoda Başlayın

Eğer saçlarınız kabarmaya meyilli ise, bakıma banyoda başlayın. Söz dinlemeyen saçlar için etkili bir şampuan ve saç kremi ikilisi güzellik rutininiz için güçlü bir ilk adım.

 

 

 

Koruma Kalkanı Kullanın

Yağmurlu havalarda kullandığınız bir şemsiye ya da yağmurluk gibi saçlarınızın da üzerinde kalkan oluşturacak ürünlere ihtiyacı var. Duş sonrası suya dayanıklı şekillendirici ve koruyucu ürünlerle, ıslanıp yoldan çıkacak saçlarınızı sabitleyin.

 

 

 

Saçınıza Dokunmayın

Saçlarınızı fazla ellemek ve sık kıllı bir fırça kullanmak da saçların elektriklenmesine sebep olabilir. Islanan tutamları tekrar düzene sokmak ve şekillendirmek için geniş dişli taraklar tercih edin.

 

 

 

Hızlı Kurutun

Saçları hızlı kurutmak elektriklenmeye karşı iyi bir önlem. Kendi kendine yavaşça kuruyan saçlarda, saç pulları yönsüz bir şekilde sabitlenerek daha çok kabarmaya sebep oluyor. Bunun için ıslanan saçlarınızı hemen kurutmaya özen gösterin. Saç kurutma makinesine erişiminiz yoksa en azından bir kağıt havluyla saçtaki fazla suyu giderin.

 

 

 

Tampon Hareketler Kullanın

Yağmurda kaldınız ve saçlarınız ıslandı. Bu durumda saçlarınızın suyunu almak için agresif hareketler kullanmayın. Varsa mikrofiber bir havlu, yoksa kağıt havlu kullanarak tampon hareketlerle suyu emdirin ve saçlarınızın ıslaklığını alın.

 

 

Yardımcı Taşıyın

Yağmur sonrası oluşan nem saç pullarının arasına girerek kabarmaya sebep olur. Ancak saç bakım ürünleriyle mühürlendiğinde yağmurdan gelen nemli hava saça etki edemez. Bu yüzden yanınızda bir saç bakım spreyi taşıyarak gün içinde saç uçlarını korumaya alın.

 

 

 

 

KAYNAK:Vogue