Çoğunlukla gençlerin daha fazla kullandığı jöle saçlarının bir anlık güzel görünüme sahip olmasını sağlarken bir yandan da saçlarından olmalarına sebep oluyor. Jöleler, saçımız ve saç derisi üzerinde bazı yan etkilere sebep verebilecek kimyasal maddeler barındırmaktadır.

Saçlarımızın istediği bir şekli aldırmak için kullandığımız jöle saçlarda kuruluğa neden olmaktadır. Saç jölesi, saç diplerine süzülerek kafa derisinde bulunan ve saça nem sağlayan gözeneklerin tıkanmasına neden olmaktadır. İçerdiği alkol ve kimyasal nedeni ile kafa derisinde yaralara ve onarılması güç tahriplere neden olabilir. Jöle, saçlara sürüldükten sonra saç diplerinde bulunan ve ölü deri diye tabir edilen pullar ile birleşerek saç hücrelerinin pozitif yönde olan gelişimini durdurmaktadır. Bu nedenle saç hücreleri gelişmediğinden dolayı saçlar zayıf ve kırılgan bir hal almaktadır.

İlerleyen zamanlarda bu durum nedeni ile saç dökülmesi gibi ciddi problemlere neden olabilmektedir. Nitekim uzun süre dökülen saçlar kelliğe neden olabilir. Böyle bir durumda saçlarımızı tamamen kaybetmekle karşı karşıya gelebiliriz. Jöle kullanmanın bir diğer zararı ise kepek oluşumudur. Saçlarımızda kepek oluşumu görmek istemiyor isek jölelerden olabildiğince uzak kalmakta yarar vardır. Jölenin zararları uzun vadede saçların renginin değişmesi (beyazlaşması) ile sonuçlanabilir.