Cildinin sağlığını düşünenler gece yatmadan önce makyajın temizlenmesinin ne kadar önemli olduğunu bilir. Kozmetik markaları her ne kadar bunun için ürünler geliştirmiş olsa da, bazı insanlar ev yapımı makyaj temizleyiciyi tercih ediyor.  Bizde Nar Güzellik Merkezi olarak sizler için 3 doğal makyaj temizleyicisi tarifi verdik.

Hindistan cevizi yağı ve gliserin mucizesi 

Hazırlayacağınız bu karışım, içerisindeki doğal malzemelerden dolayı, makyajınızı çıkarmakta kalmayacak, cildinize de mükemmel bir nem kazandıracak. Yağlı dokusu maskara gibi en zor ürünleri bile yok etmeye yardımcı olur ve zamanla kirpiklerinizi güçlendirir.

Malzemeler

-3 yemek kaşığı organik Hindistan cevizi yağı
-1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
-1/2 yemek kaşığı gliserin
-1 çorba kaşığı su

İlk önce, organik Hindistan cevizi yağını ısıya dayanıklı bir kaba koyun ve sonra benmaride eritin. Eridiğinde, zeytinyağı, gliserin ve suyu ekleyin. Tahta kaşıkla hepsini karıştırın ve oda sıcaklığına gelene kadar bekletin. Katılaşmadan önce, bir kavanozun içinde koyun ve kapatın. Kremden biraz alın ve yüzünüzü ovalayın. Ardından, makyajınızı çıkarmak için temiz bir bez kullanın.

Balmumu ve badem yağı 

Balmumu, antioksidanlar, doğal enzimler ve cildinize fayda sağlayan esansiyel amino asitler bakımından zengin bir bileşendir. Badem yağı ve az miktarda gül suyu ile birleştirildiğinde, cildi derinlemesine besler ve makyajın temizlenmesi yardımcı olur.

Malzemeler 

-5 çorba kaşığı balmumu
-5 yemek kaşığı badem yağı
-7 yemek kaşığı gül suyu

Balmumunu ısıya dayanıklı kaba koyun ve benmaride eritin.
Eridiğinde, tahta kaşıkla badem yağını ve gül suyunu ekleyin, karıştırın. Altını kapatın ve karışımı bir kavanozun içine koyup kapatın. Oda sıcaklığına ulaşana kadar oturmasına izin verin ve buzdolabında saklayın. Kremi parmağınızla alın ve yüzünüze sürün. Birkaç dakika bekletin ve yüzünüzü yumuşak bir havluyla temizleyin.

Vazelin ve E vitamini

Yağlı dokusu nedeniyle vazelin, cildi temizlemek ve kuruluğu azaltmak için doğal bir kozmetik ürünü olarak kullanılabilir. Makyajı temizlemek için doğal haliyle kullanılabilmesine rağmen, bu durumda E vitamini yağı ile maksimum özellik sağlayacaktır. Bu bileşenlerin kombinasyonu yüzünüzdeki yabancı maddeleri ortadan kaldırır ve aynı zamanda cildinizi yumuşak, nemli ve tonlu bırakır.

Malzemeler

-5 çorba kaşığı vazelin
-1 E vitamini kapsülü

Vazelini kabına koyun ve benmaride ya da mikrodalgada eritin.
Daha sonra, E vitamini kapsülü ile karıştırın ve bir kavanozun içinde saklayın. Katılaşana kadar oda sıcaklığında bekleyin. Cildinize makyaj temizleyiciyi sürün ve makyajını temiz bir bezle çıkarın.
Cildinizin hasar görmemesi için makyajınızı çıkarırken sert hareketler yapmaktan kaçının.