Makyajların vazgeçilmezi olan ürünlerden bir tanesi de kapatıcıdır. Doğru ve size uygun ürün ile yapılan makyajlar en doğru sonuca ulaşacaktır. Ancak makyajımızın kusursuz görünmesi için yaptığımız bu ufak dokunuş, bazen hiç istemediğimiz sonuçlara da vesile olabiliyor.

Eğer kapatıcı uygulamasında belirli hatalar yapıyorsak ne yazık ki istediğimiz görünüme kavuşamıyor hatta daha yorgun ve bakımsız görünebiliyoruz. Bu kötü görünümden uzak durmak için yapmanız gereken bazı adımlar var gelin hep birlikte inceleyim.

  • En önemli kural ve ilk adım renk seçimi diyebiliriz. Doğru ve güzel bir sonuç almak için mutlaka fondöteninizle ve kendi renginizle uyumlu renkler seçmelisiniz. Cilt tonunuzla aynı ya da bir ton açık kapatıcılar sizin için uygun olacaktır.
  • Kozmetik ürünlerinin de bir kullanma süreci vardır. Ağzı açık unutulan ya da son kullanma tarihi geçmiş olan kapatıcılar kurumaya yüz tutmuş demektir. Özellikle likit formlu kapatıcıların kurumamasına özen gösterin. Çünkü kurumuş kapatıcılar çizgilere daha hızlı dolabiliyor ya da kurumuş bir görünüme sebep olabiliyor.
  • Göz makyajınızdan önce göz altı kapatıcısı sürmek tamamen yanlıştır. Çünkü göz makyajı yaptığınız sırada fırçadan dökülen farlar kapatıcınızın üzerine düşecek ve daha kötü bir görüntü oluşacak. En iyisi siz önce göz makyajınızı yapın daha sonra kapatıcınızı sürün.
  • Kapatıcı sürdükten sonra göz altında kuru bir görünüme neden olduysa bu nemlendirici sürmeniz gerektiğinin işaretidir. Makyaj yapmadan önce yüzümüzü nemlendirmeyi unutmadığımız gibi göz atlarımızı da gereken nemlendiriciyi sürdükten sonra kapatıcıyı kullanmak daha doğru olacaktır.