Kıyafetlerinizi giydiniz, makyajınızı ve saçınızı yaptınız, güzelliğinizi tamamlayacak olan parfümünüzü sıktınız. Peki arkanızda iz bırakacak bu kokunun daha kalıcı olması ve gün içinde sıkça tazelememeniz için neler yapmanız gerekli? Parfümünüzden tam verim almanızı sağlayacak 5 ipucunu keşfedin.

 

1-Önce vücudunuzu nemlendirin.

Kuru ve pul pul olmuş ciltlerde parfümün kalıcılığı azdır. Nemlendiriciyi adeta bir makyaj bazı gibi düşünün. Duşunuzu aldıktan sonra vücudunuzu kokusuz bir nemlendiriciyle şımartın ve ardından parfümünüzü uygulayın.

 

 

 

2-Doğru formülü seçin.

Her ciltte her parfümün bıraktığı koku ve kalıcılık farklı, ancak değişmeyen iki nokta var. Eau de Parfum formüllü ürünler Eau de Toilette olanlara göre her zaman daha yoğun ve daha kalıcı. Daha güçlü bir koku için siz de parfümünüzü EDP ürünlerden tercih edin. İkinci kurala gelirsek, baharatlı ve sıcak kokuların diğerlerine göre cildinize daha fazla sabitlenmeye eğilimli olduklarını belirtelim.

 

 

3-Bileklerinizi birbirine sürmeyin.

Parfümü sıktığında bileklerini birbirine sürenlerdenseniz tekrar düşünün. Parfüm formülleri cilt bakım ürünleri gibi değil,. Cilde yedirilen cilt bakım ürünlerinin aksine, parfümlü bileklerinizi birbirine ya da boynunuza sürdüğünüz zaman formülü bozma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bu uygulama hem kokuyu hem de kalıcılığı etkilediği için uzak durmaya dikkat edin.

 

 

4-Petrolyumla parfümü sabitleyin.

Parfümün özellikle nerelere uygulanması gerektiğini hepimiz biliyoruz: Atış noktalarına, yani bileklere, boyun, dirsek içleri ve diz arkaları. Bu noktalara süreceğiniz petrolyum bazlı bir ürün parfümün tutunacağı bir doku hazırlar ve parfümün hemen buharlaşmasını engelleyerek dah kalıcı bir koku sağlar.

 

 

5-Parfümleri doğru saklayın.

Evet makyaj masanızın üzerine dizdiğiniz parfümlerin görünümü harika olabilir, ancak parfüm formüllerinin içeriğindeki güneş ışığına karşı hassas olan yağlar ve esanslar zamanla bozulmaya yüz tutar ve bu da parfümün kokusunu ve kalıcılığını etkiler. Parfümleri güneş ışığından uzakta, hatta orijinal kutularında saklamak bunun için en etkili çözüm.

Ufak bir not daha: Bu yağlar ve esanslar neme karşı da duyarlı olduğundan parfümlerinizi banyoda da saklamamaya dikkat edin.

 

KAYNAK:Vogue