Basit gibi görünen, çoğu zaman doğru yapıldığı zannedilen bir konudur. Yüz yıkamanın amacı cildinizdeki gözenekleri tıkayan kiri arındırmaktır. Bunun yanı sıra cildiniz temizlenir ve ölü deriden de arınmış olur. Cildiniz temiz olduğu zaman da kullandığınız cilt bakım ürünleri cildinize daha iyi nüfuz eder. Tüm bunlar için de yüzü doğru şekilde yıkamak önemlidir.

Öncelikle yüzünüzü ılık suyla yıkamalısınız. Çünkü sıcak su yüzünüzün kurumasına sebep olurken, soğuk su ise kirlerden tamamen arınmasını engeller. Bu nedenle ılık su cildiniz için en doğru seçim olacaktır.

Yüzünüzü yıkamadan önce ellerinizi cildinize uygun bir sabunla iyice yıkamalısınız.Ardından yüzünüzü ılık suyla ıslatıp yine cilt tipinize uygun temizleyici sabununuzla köpük yapıp tüm yüzünüzü köpürttüğünüz sabunu yayın.

Alın, yanak ve burun kenarlarınızı hassas olduğundan yavaşça ovuşturun, bu sayede daha iyi temizlenmiş olacaktır. Yüzünüzü son olarak su ile iyice durulayın. En sonunda havlu ile hafifçe yüzünüze bastırarak yüzünüzü kurulayın.

Yüzünüzü çok yıkamak da yanlıştır. Çünkü cilt daha kendi yağını tolere etmeden siz tekrar yıkarsanız, bu sefer cildinizin kurumasına neden olursunuz. Ayrıca klima da cilt kuruluğuna neden olabilir. Bunu engellemek için gün içinde nemlendirici sürmenizde fayda var.

Cilt bakımı bebeklik döneminden itibaren yapılmalıdır. Cilt tipinize uygun doğal olan sabunla yüzünüzü yıkamalısınız. İyi dinlendirilmiş, fazla kloru alınmış bir su da bir toniktir. Nemlendirici olarak da hiçbir şey yoksa bir acı badem sütü, badem yağı kullanabilirsiniz. Badem sütüyle de makyajınızı temizleyebilirsiniz.