Bir anda saçınızı mı kestirmek istediniz? Acele ve yanlış kararlar vermeden önce size en yakışan saç modelini bulmanız en önemli nokta olacak. Saç modelinizde değişiklik yapmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri; yüz şeklinize en uygun saç modelinin ne olduğunu bilmenizdir. Yüz şeklinize en uygun saç modelini seçtiğinizde olduğundan daha şık ve uyumlu bir görünüm elde edebilirsiniz.

Geniş yanaklı ve yuvarlak bir yüze sahipseniz katlı saç modellerini tercih edebilirsiniz. Eğer kısa saç modeli tercih edecekseniz; arkadan öne doğru uzun kesilen saçlar, geniş yanak görüntüsünü kapatacaktır.

Kare yüz şekline sahipseniz, yüzünüzü çerçeve içine alan saç modellerini tercih etmelisiniz. Tek tarafa ayrılmış saçlar yüzünüzün keskin hatlarını yumuşatarak, elmacık kemiklerinizi ortaya çıkarır. Kare yüz tipine sahip bayanlar omuz hizasına kadar uzana saçlarına dalgalı kesim modelini uygulayarak hem değişiklik yapmış olurlar hemde daha havalı ve alımlı görünürler. Kare yüz tipine sahipseniz mutlaka kahkülden uzak durmalısınız ve bu saç tipine gerekmedikçe seçmemelisiniz.

 

Oval yüz şekline sahipseniz, istediğiniz saç modelini tercih edebilirsiniz. Elmacık kemiklerinizin dikkat çekmesini istiyorsanız da kakül kestirebilirsiniz. Neredeyse bütün saç modellerinin yakıştığı yüz tipi olan oval yüze sahip kişiler saç kesim modelleri arsında seçim yapmakta zorlanırlar. Kısa kesim saç modelleri hiç bir yüz tipine yakışmazken oval yüz tipine ayrı bir hava ve görüntü kazandırmaktadır. Uzun saç modelleri arasında seçim yaparken mutlaka yüzünüzü ön plana çıkaran modelleri seçmek gerekmektedir katlı saç kesimi yerine mutlaka düz kesim modellerini seçmeye özen gösterin.

Kalp yüz şekline sahipseniz,yapacağınız saç modeli omuz hizasından bırakılmış dalgalı ve hacimli saç modelleri daima ön plandadır. Kullanılan dalgalar sayesinde yüzün uzunlu belirginliğini kaydeder. Uzun yüzler kahkül kullanarak alın bölgesini kapatarak hacimli ve dalgalı saçlarını ön plana çıkarabilir. Kahkül ayrıca alın bölgesini kapattığı için uzun yüz şekli belirgin olmaz. kalp yüz tipine sahipseniz uzun saç modellerini tercih etmemeye çalışın tercih ederseniz de önde kahkül bırakarak uzun yüz belirginliği azaltabilirsiniz.