Yüz şeklinize uygun makyaj yapmak yüzünüzün görünümünü daha doğru bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Bunun için de ilk olarak nasıl bir yüz şeklinizin olduğunu bilmeniz gerekir. Sizlere yüz şeklinizin daha iyi görünmesi için bir takım tüyolar da bulunduk.
Kare yüz şekline sahipseniz, daha yumuşak hatlar oluşturmak için kontür yöntemi tam da size göre. Öncelikle şakaklara ve çene bölgesine kontür uygulamalısınız. Doğal bir görünüm yakalamak için yumuşak bir fırça kullanmalı ve fırçayı yukarı doğru uygulamalısınız. Daha sonra yanağınıza pudra uygulayıp ve çenenizde kalan boşlukları bronzlaştırıcı ile kapatın. Son olarak yanak ve şakak bölgesindeki çıkık kısımları aydınlatıcı ile aydınlatın.

Oval yüz, en orantılı olan yüz şeklidir. Bu yüzden standart makyaj uygulamaları yapılır.Kalın ve yumuşak makyaj fırçasının yardımıyla, bronzlaştırıcıyı şakaklardan başlayarak yüzünüzün ortasına doğru indirin. Aynı fırçayı kullanarak hafif dokunuşlarla şakaklardan başlayarak elmacık kemiklerinde bitecek şekilde allık uygulayın. Aydınlatıcıyı şakaklarınıza, kaş kemiğine ve burun kemerine ve çenenize uygulayın.

Kalp yüze sahip olanlar, bronzlaştırıcı yardımıyla kolay bir şekilde orantılı yüze sahip olabilir. Kalp yüzde, genellikle elmacık kemikleri belirginleştirilir. Alnın üst kısmından başlayarak şakaklara elmacık kemiklerine doğru bronzlaştırıcı veya kontür uygulayın. Pudrayı, burnun iki parmak yanından başlayarak, elmacık kemiklerinizin de üstünden geçerek kulaklarınıza doğru uygulayın. Burun kemeriniz de, yanaklarınızın çıkık olduğu noktalarda, kaş kemiğinizin altında ve çene hattı çizginizde aydınlatıcı uygulayabilirsiniz. Yuvarlak yüz, genç görünüm yaratırken aynı zamanda biraz köşeli bir görünümdür.

Yüzün tüm dış kısmına ve elmacık kemiklerinin altına bronzlaştırıcı uygulayın. Pudrayı, burnun iki parmak yanından başlayarak elmacık kemiklerinizin de üstünden geçerek kulaklarınıza doğru uygulayın. Bu uygulama yüzünüzdeki yuvarlak görünümü kıracaktır. Burun kemerinizde, yanaklarınızın çıkık olduğu noktalarda, kaş kemiğinizin altında ve çene hattı çizginizde aydınlatıcı uygulayabilirsiniz.