Makyajda sürekli bir değişim yaşanıyor. Son akımlardan biri de yüz kontürleme. Eğer sizde yüz şeklinizden memnun değilseniz ve kapatmak istediğiniz yerler söz konusuysa kontürlemeyi tercih edebilirsiniz. Vurgulamak istediğiniz asıl noktaları öne çıkartıp, o bölgeleri aydınlatmanızı sağlayan bu yöntemde yüz şeklinizi biliyor olmanız gerekiyor.

Kontürleme uygulamasının kusursuz ve doğru olabilmesi yüz şeklinizi bilmenizden geçiyor.

Yüz kontürleme işleminde pudra veya krem yapıdaki ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini hatırlatan uzmanlar, kontür yapmak istediğiniz bölgeler için cildinizden 2-3 ton koyu fondöten veya pudra da kullanabilir ya da kontürleme ve aydınlatma işlevi için özel yapılmış ürünlerde tercih edebileceğinizi vurguluyor.

Yalnız dikkat etmeniz gereken unsurlardan birinin kullanacağınız kontür ürününün içinde turunculuk barındırmaması gerektiği olduğunu işaret eden uzmanlar, yüz kontürleme de ilk olarak elmacık kemiğinin altına çene ve gıdı bölgesine eğer geniş ise alnınıza cildinizden koyu renk olan kontür ürününü fazla almadan sürmeniz gerektiğini savunuyor.

Bu işlemi azar azar ürün alarak uygulamanın daha doğru bir tercih olduğunu da paylaşan uzmanlar, yüzünüzde ön plana çıkarmak istediğiniz yerlere yani elmacık kemiği üzerine burun ucuna, dudak üstüne, iki kaşınızın arasına ve kaş altlarınıza cildinizden açık renkte bir aydınlatıcı ürün kullanarak yapabileceğinizi dile getiriyor.