Arkeologlar, Londra’da Southwark’da yapılan kazılarda bir Roma tapınak kompleksi ortaya çıkardılar. Kapağı sıkıca kapanmış, az bozulmuş yaklaşık 6 cm çapında 2000 yıllık bir krem kutusu da buluntular arasında.

Londra Müzesine getirilen 2000 yıllık yüz kreminin kapağını geçtiğimiz günlerde açtılar ve kükürt kokulu beyaz bir krem ile karşılaştılar. Bunun oldukça şaşırtıcı ve aynı zamanda heyecan verici bir buluş olduğunu belirttiler.

Uzmanlar çok büyük olasılıkla kozmetik amaçlı kullanılan krem ya da merhem olduğunu düşündüklerini söylüyorlar. Bu tarz organik ürünlerin arkeolojik buluntularda çok nadiren ortaya çıkması, bu eseri çok önemli kılıyor.

Krem üzerindeki parmak izlerinin analizleri, bu kremin bir çocuk tarafından mı yoksa bir kadın ya da erkek tarafından mı kullanıldığını göstermesi açısından önemli.

Kutunun kendisi üzerinde yapılan analizler kutunun tamamen kalaydan yapıldığını gösteriyor. Kutunun kalitesinin çok yüksel olduğunu belirten Mr. Grew “kapak mükemmel bir şekilde oturuyor, su geçirmez ve güvenli.

Bu kutuyu her kim kullandıysa Roma dünyasının burjuvalarından olduğuna şüphe yok. Kalak o zaman için oldukça değerli bir metal” diyerek buluntunun önemini anlatıyor.