Uçuklar ağrılı ve görüntü olarak da oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Bazı kişiler daha fazla uçuk sorunu ile mücadele eder. Buna ek olarak, bulaşıcı bir ağız virüsü oldukları için onlarla temas halinde olanlar da bu sorunu sık sık yaşayabilmektedir.

Uçuk genellikle dudak ve ağız çevresinde önce kaşıntı ardından iltihaplanarak şişen kabarcık şeklinde meydana gelir. Aşırı derece de ağrıya sebep olan, görüntü açısından da kişiyi oldukça rahatsız eden uçuk virüslerin neden olduğu yaygın bir enfeksiyondur. Bu virüs insan vücuduna girip bir kere uçuk çıkmasına sebep olmuşsa artık uçuk ile sık sık karşılaşmanız mümkündür.

Uçuk çıkması toplumda strese, üzüntüye ya da soğuk algınlığı gibi sebeplere bağlanır. Bu sebepler doğrudur ancak asıl sebep kişinin çocuk yaştayken uçuk virüsü kapmış olmasıdır. Stres, üzüntü ve soğuk algınlığı gibi haller bu virüsün harekete geçmesine yardımcı olur.

Doğal Yağlar ile Uçuktan Kurtulma Yolları 

Kekik Esansiyel Yağı

  • Kekik, 2500 yılı aşkın bir süredir terapötik olarak kullanılan nane ailesinden bir bitkidir. Soğuk algınlığı, hazımsızlık ve mide rahatsızlıklarının tedavisinde uzun bir geçmişe sahiptir. Kekik esansiyel yağı, dudaklardaki uçuklar için de etkili olan antiviral ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağına 3 damla yağ ekleyerek seyreltin. Temiz bir pamuk kullanarak, yara izi durumundaki uçuklara uygulayın. Günde birkaç kez tekrarlanabilir.

Melissa Esansiyel Yağı 

  • Etkili bir yöntem olarak kabul edilen Melissa yağı, herpes virüs ailesindeki virüslerle savaşmaya yardımcı olacak güçlü özelliklere sahiptir. Bu yumuşak yağ, geleneksel antiviral maddelere dirençli insanlar için özellikle yararlıdır.

Melissa yağı cilde doğrudan uygulanacak kadar incedir. Sadece birkaç damla yağı temiz bir pamuğa sürün ve her gün üç kez uygulayın.

Okaliptüs Uçucu Yağı

  • Okaliptüs yağı, uçukları iyileştirmek için onu iyi bir seçenek haline getiren anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

1 yemek kaşığı tatlı badem yağında 4 damla okaliptüs yağı seyreltilir ve günde birkaç kez doğrudan uçuğa uygulanır.

8. Karanfil Uçucu Yağı

  • Karanfil yağı, kuru çiçek tomurcuklarından elde edilir ve çeşitli tıbbi özelliklere sahiptir ki sıklıkla ağrının giderilmesi için kullanılır.

2 damla karanfil yağını 1 yemek kaşığı fraksiyone hindistan cevizi yağı ile birleştirin ve günde birkaç kez temiz bir pamuklu ile uygulayın.

9. Papatya Yağı

  • Papatya yağı papatya bitkisinin çiçeklerinden elde edilir. Güçlü antiseptik, antibiyotik ve analjezik özelliklere sahiptir.

Lavanta Esansiyel Yağı

  • Lavanta yağının bedeni ve zihni sakinleştirebilme kabiliyetine aşina olabilirsiniz. Aynı zamanda derideki enflamasyonu yatıştırır. Bu da onu herpes simpleksinin neden olduğu tahriş ve şişmeyi azaltmak için mükemmel bir aday haline getirir.

2 Damla lavanta esansiyel yağını 4 damla tatlı badem yağıyla karıştırın. Kabarcıklara uygulayın. Açık yaralara uygulamayın.