Topuk dikeni duruş bozukluğu, aşırı egzersiz, aşırı kilo, düztaban uzun süre topuklu ayakkabı giyme vb. birçok nedene bağlı olarak oluşabilir. Topuk dikeni olan insanlar genellikle sabah yataktan kalktık iç ayak kısmına basmakta zorluk yaşarlar. Gün içinde de bir yerde uzun süre oturduktan sonra ayaklarınızın üzer basmakta sorun yaşıyorsanız yüksek ihtimalle bu topuk dikenidir.

Topuk dikeni tedavi edilmediği takdirde yaşanan yürüyüş bozukluğu ile beraber orantısız yüklenme nedeniyle eklem kireçlenmelerine yol açar.  Ayrıca, kronik bir duruma dönüşebilir, aktiviteler aynı seviyede tutama ve topuk dikeni sizin yürüyüş şeklinizi değiştireceği için; ayak, diz, kal sırt problemleri yaşanabilir.

Topuk dikeni için doğal yöntemler neler? sizler için araştırdık…

Buz yöntemi

  • Buz yöntemi topuk dikeninden doğan ağrıların giderilmesine  yardımcı olur.buzla yapılan soğuk kompres ağrıyı kısa süre içerisinde kesmeye yardımcı olur.

Elma sirkesi

  • Doğal elma sirkesi basit bir yöntem olmasına rağmen bir okadar da etkilidir. Elma sirkesi ağrıyı ve şişliği azaltmak için birkaç adımda kullanılabilir. Temiz bir bez alın ve sirkeyle ıslatın. Daha sonra sarın rahatlama hissedene kadar her gün tekrarlayın.

Ortez uçları kullanın 

  • Ortez uçları topuk dikeni ağrısını azaltacak etkili yöntemlerden birisidir. Ayakkabınıza koyabileceğiniz özel ortez uçlar doktorunuz tarafından yapılabilir ya da nereden alacağınızı ve hangi şekle ihtiyacınız olduğunu size önerebilirler.

Epsom tuzu 

  • Tuzun iyileştirici etkisini hemen hemen herkes bilir. Epsom tuzu topuk dikeni tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir.  Bir miktar Epsom tuzunu ılık, ancak sıcak olmayan suya ekleyin. Soğumaya başladığında sıcak su ekleyerek bir saat içinde bekletin.

Karbonat

  • Sadece birkaç damla su ve karbonat acı ve rahatsızlıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bir macun hazırlayın ve acı veren bölgeye uygulayın. Gazlı bez ve elastik bir bandajla sarın.