Kadınların en önemli ayrıntılarından biridir tırnakları… Bir çok kadın tırnaklarına oldukça fazla ilgi gösterir. Kimi güzellik merkezlerinde tırnak bakımı yaptırırken, kimi de oje sürmeden asla dışarı çıkmaz.

Kadınlar tırnaklarına bu kadar önem veriyor olduğunu görünce, tırnaklarınızı nasıl güçlendirebileceğiniz konusunda bir makale yazmak istedik.

 

1. Limon

Limon sağlığımız için oldukça önemli bir meyvedir. Besleyici bir özelliği vardır. Bu besleyicilik özelliği tırnaklar konusunda da oldukça işe yaramaktadır. Bunu kanıtlamak için şunu söyleyebiliriz; satın almış olduğunuz her tırnak besleyicinin ve her tırnak bakım kürünün içerisinde limon bulunmaktadır. Çünkü limonun içerisindeki asit-baz dengesi tırnaklar için oldukça faydalıdır.

Tırnaklarınıza limon uygularsanız tırnaklarınız hem güçlenir, hem daha parlak görünür, hemde yapısı daha sert olur.

Uygulama yöntemi şu şekildedir; – Limonun ortada ikiye kesin. İkiye kestiğiniz limonlardan birinin içerisine sol elinizin tırnaklarını, diğerini de sağ elinizin tırnaklarını batırın ve tırnaklarınızın suyu çekmesini bekleyin. Bu işlem yaklaşık yarım saat kadar sürmektedir. Bu işlemin sonunda tırnaklarınıza durulama işlemi uygulamayın, kendiliğinden kurumasını bekleyin…

2. Kalyon

Tırnaklarımızın bir diğer beslenme yolu da kalyondur. Kalyon tırnaklarınızın üzerine sürüldüğünde kalın bir  parlak tabaka oluşturur. Bu tabaka da tırnakların kırılmasını, katlara ayrılmasını ve takılmasını önlemektedir. Kalyonun gerçek olması ve içerisinde çok fazla katkı maddesi bulunmaması gerekmektedir. Bu sayede daha kalıcı ve faydalı olacaktır.

3. MANİKÜR

Manikür yaptırmak da tırnaklara iyi geldiği düşünülen bir işlemdir. Manikür bazı güzellik uzmanlarına göre zararlı bulunsa da çoğu görüş tam tersi yöndedir. Manikür yaptırırken mecburi olarak tırnakların törpülenmesi gerekmektedir. Törpüleme işlemi de tırnaklara iyi gelen ve güçlenmesini sağlamaktadır. Bu sebeple manikür yaptırmak tırnaklarınızın daha güçlü olmasına ve bakımlı görünmesine yardımcı olur. Tırnaklarınızın törpülenmesinin yanında etlerin temizlenmesi tırnaklarınızın doğrudan beslenmesine, gelişmesine yardımcı olur. Etler temizlenince vitamin artışı olacağı için tırnaklar çok daha sağlam ve orantılı uzar. Etlerinizin uzama ve tırnak şeklinizin bozulma süresine manikür dönemlerinizi belirleyebilirsiniz. Manikür yaptırırken mikrop kapmamak adına malzemelerin ve ortamın steril olmasına özen göstermelisiniz.

4. Oje

Oje sürmek her tırnağın güzel ve bakımlı olmasını sağlar. Günümüzde arzu edilen her renk oje bulunmaktadır. Mat, parlak ve her desende ojeler ile tırnağınıza renk katabilirsiniz. Tabi bunu yaparken tırnaklarınızın yıpranmasını önlemeniz gerekmektedir. Saçlarınız fazla boyada nasıl yıpranıp kırılıyorsa tırnaklarınızı da aynen böyle düşünebilirsiniz. Fazla kimyasal madde, renklendirici katkılar tırnaklarınızın yıpranmasına sebep olur. Bunu önlemenizin yolu saçlarınıza hava aldırmaktan geçmektedir. Tırnaklarınız cildiniz gibi sürekli hava almaya ihtiyaç duyar bu durum sağlanamaz ise tırnaklar yıpranır akabinde sararır ve kırılmalara uğrar. Tırnaklarımızın birini uzun birini kısa birini düz birini oval olarak elbette ki istemeyiz. Bunun için sürekli bakımlı görünmesi gerekiyor olsa dahi bunu tek kat ojeler ile sağlayabilmelisiniz. Günümüzde insanın bilinçlenmesi ve teknolojinin gelişmesi oje üretici sektörünü bile etkilemiştir. Her kozmetik markette bulabileceğiniz organik ojeler sayesinde tırnaklarınız hem bakımlı görünecek hem de hava akımı sağlanabilecektir. Bu yöntem tırnakların tamamen kapalıyken bir çıkış yolu gibi görünse de tabii ki tamamen açık ve oksijen temasına sürekli maruz olmasının yanında pek de önem arz etmemektedir.  Yine de bakımlı bayanların yeni bir çıkar yolu olabilmektedir.

Tırnaklarımızın hem bakımlı hem güçlü görünmesi ve uzaması anlattığımız ipuçları ile mümkündür. Gün içerisinde ayıracağınız yarım saat, belirleyeceğiniz sürede gideceğiniz manikür ve yapacağınız ufak dokunuşlar sayesinde tırnaklarınız hep istediğiniz görünüme kavuşacaktır. Bir bayanın vazgeçilmez güzellik ayrıntısı şüphesiz ki tırnakları olmalıdır. Bu görünümü gerçekleştirmek artık çok kolay ve ulaşılabilirdir.