• Kadınlar renkli ojeler sürüp bakımlı ellere sahip olmayı ister ama bazen yıpranmalar meydana gelir ve o çok sevdiğimiz tırnaklarımız bir anda kötü görünüme bürünür. Tırnak kırılması , genel olarak tırnak yapısı zayıf olan kişilerde meydana gelir.

 

  • Bu kırılmaların nedenlerinden bir tanesi sürdüğümüz ojelerden kaynaklanmaktadır. Oje sürdüğümüz zaman birde ojeyi çıkartmak için kullandığımız aseton, tırnaklara ciddi zarar verir.Ojeye nazaran aseton tırnaklarımızın üst tabakasının soyulmasına neden olur.

 

  • Birde tırnaklarımıza sürdüğümüz ojeyi en kötü görünüme bürünene kadar kullanıyoruz. Ancak bu da tırnağımıza verdiğimiz zararlardan bir tanesi. Sürdüğümüz ojenin en az 2 gün içerisinde çıkarmamız doğru olandır.

 

Kırılan Tırnaklara Bakım

Kırılan ve soyulan tırnaklarınız için şimdi evde yapabileceğiniz tarifler vereceğiz  ve artık o istediğiniz   güçlü,sert ve bakımlı tırnaklara sahip olacaksınız. Eğer bu tarifler işinize yaramazsa vitamin eksikliği gibi sağlık problemleriniz olabilir.

Malzemeler

  • Limon Suyu (Yarım Limon)
  • Elma Sirkesi (1 çay kaşığı)
  • Menekşe Yağı (1 tatlı kaşığı)

Hazırlanışı : Yukarıdaki malzemeleri bir kase içerisine dökün ve iyice karıştırın. Ardından bu kasenin içerisine tırnaklarınızı daldırın ve en az 30 dakika bekletin. Burada süre tamamen size bağlı ne kadar uzun o kadar iyi olmaktadır. Tırnaklarınızın sertleşmesine çok iyi gelecek olan kırılan tırnaklara bakım tarifi ni haftada iki kere yapabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda bahsettiğimiz kırılan tırnaklara bakım tarifi yaptıktan sonra kesinlikle 1 hafta kadar veya daha uzun bir süre tırnaklarınıza oje sürmemelisiniz. Oje sürülen tırnak zamanla sertliğini ve sağlığını kaybeder.

Tırnaklarınızın hızlı ve sağlıklı uzamasını istiyorsanız, yumurta ve kuru yemiş yemelisiniz. Yumurta ve kuru yemiş içerisinde bulunan proteinler sayesinde hatta özellikle ceviz ve fındıkta protein seviyesi tavan olduğu için tırnaklarınız hem sağlıklı hemde kısa sürede uzayacaktır.