Özellikle kış aylarında  daha çok ilgi duyan termal otellerdeki doğal sıcak su hem vücut hem de cilt sağlığı için çok yararlı. Kozmetik ürünlerden çok dikkati kendi üzerine çekmeyi başaran termal suların cilde bilinmeyen faydalarını sizler için bu yazımızda derledik.

Bel ağrıları, böbrek taşı düşürme, bacak ağrısı gibi şikayetlerle genellikle ileri yaş grubunun gittiği kaplıcalara ve termal otellere son yıllarda genç yaştaki kişiler akın ediyor.

Özellikle kış mevsiminde ve bahar aylarında evlenen çiftlerin balayı tatillerinde ilk tercihi kaplıcalar oluyor. Kaplıcalarda ve termal otellerde bulunan şifalı sular, yalnızca vücut değil cilt sağlığında da kullanılır hale geldi. Dünyaca ünlü kozmetik markalarının da termal su yani mineralli su adı altında çıkardığı ürünler satış rekorları kırdı.

Cilde faydaları nelerdir ?

Kaplıcalarda bulunan sıcak sular, tamamen doğal bir şekilde sıcaklık sağladığı için cildin kolay bir şekilde terlemesini sağlar. Bu terleme sonrasında ciltte bulunan toksinleri atabilir ve cilt pürüzsüz bir hale gelecektir. Aynı zamanda kan dolaşımı da hızlandığı için selülit gibi problemleri de ortadan kaldırabilirsiniz.

Bölgesel olarak kilolarından kurtulmak istiyorsanız termal su masajı, kan dolaşımını ortamdaki nem ve sıcaklık sayesinde hızlandırarak ödem atmaya da yardımcı olur.

Kozmetik sektörünün de dikkatini çeken termal sular cildin temizlenmesinde büyük rol oynuyor. Hatta dünyaca ünlü Avene ve Vichy cilt temizleyen termal su adıyla bir ürün çıkardı.

Tüm gözeneklerin derinlemesine temizleyen termal su; cildinizin büyük oranda yumuşamasını sağlayarak, bebek gibi bir olmasını sağlar.

Kasların gevşemesine, vücuttaki stresin atılmasına aynı zamanda vücudun rahatlamasına yardımcı olan bu su, cildin can görünmesine de destek olur.

Kaplıca suları ile bakılan cilt bakım önerisi

Kaplıcalara gittikten sonra yapacağınız ilk iş limonla bir maske yapmak olmalı. Bir su bardağı kadar termal suyun içerisine bir kaç damla limon suyu sıkın ve yüzünüze sürün. Düzenli bir şekilde uyguladığınızda farkı siz de göreceksiniz.