Artık erkeklerde cilt bakımına önem verdiği için siyah nokta hem kadınların hem de erkeklerin yaşadığı bir cilt problemi oldu.

Peki siyah nokta neden olur?

Siyah noktalar cildimizin aşırı yağlanması sonucunda ölü hücrelerin fazlasıyla ciltte birikmesiyle oluşur.Cildimizin yüzeyindeki gözeneklerin oluşmasının birçok nedeni vardır.

Bunlardan bazıları; kirli hava, toksinler, makyaj kalıntıları, yağ, kir, cildimizin ürettiği sebum ve bunun gibi iç ve dış nedenlerden oluşur.

Gözeneklerimizde bu saydığımız maddelerden oluştuğunda siyah nokta oluşmaya başlar ve siyah noktalar cildimizde kötü bir görünüme neden olur.

 Nar Güzellik’ten siyah noktalar için doğal maskeler 

– KİL MASKESİ:

Siyah noktalar için en etkili maske kil maskesidir. Aktarlardan alacağınız doğal kil ile bir miktar limon suyu ve ya elma sirkesiyle (elma sirkesi sivilcelerinize de iyi gelecektir.) karıştırarak göz çevresi hariç cildinize sürün, 15 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın.

Maskeleme işlemi öncesinde yüzünüze sıcak su buharı tutarak gözeneklerin açılmasını sağlayabilirsiniz, böylelikle kil maskesi daha derine nüfuz ederek görevini daha etkin şekilde yerine getirir.

– BAL MASKESİ 

Bir cam kaseye 1 çay kaşığı ılık sütü  1 çorba kaşığı bal ile karıştırın. Bu karışım macun kıvamına geldiğinde yüzünüze sürün ve kurumasını bekleyin. Yaklaşık 10 dakika sonra cildinizi su ile yıkayın.

-LİMON SUYU

Güne limon suyu ile yüzünüzü temizleyerek başlayın. Limon suyu gözenekleri küçülterek siyah nokta oluşumunu engeller. Bunun için cildinize limon suyunu uyguladıktan sonra cildinizi su ile durulayın.

Limon suyu cildinize çok güçlü geliyorsa su ile inceltebilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise 4 çay kaşığı limon suyunun içerisine 2 yemek kaşığı süt katabilirsiniz. Bu karışımı 30 dakika boyunca cildinizde bekletip cildinizi suyla durulayabilirsiniz.

-DİŞ MACUNU

Siyah nokta temizlemek için kullanacağınız diş macunu jel, beyazlatma özelliğine sahip ve hassas dişler için kullanılan bir diş macunu olmalıdır. Ayrıca naneli bir diş macunu daha yararlı olacaktır.

Daha önceden ılık suyla yıkayın. Diş macununu siyah noktaların olduğu bölgelere elinizle yayarak sürün.

Diş macununu sürdükten sonra kurumasını bekleyin. Diş macunu kuruduktan sonra cildinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Siyah nokta temizleme konusunda daha hızlı sonuçlar almak için diş macununa tuz ekleyebilirsiniz.

Siyah nokta sıkmak zararlı mı?

Cildimizde bulunan siyah noktaları sıkmak,  derimizde tırnak izi  ve ellerimiz temiz değilse bakteri oluşumuna neden olur.

Cildinizde siyah nokta oluşumunuz fazla ise bir dermatoloğa başvurmalısınız. Daha sonra cilt yapınıza uygun maske tariflerinden sizin için en işe yarayanı tercih edebilirsiniz.