Birçok kadının ortak problemi olan selülit, kişilerin güveninin sarsılmasına neden olabiliyor. Yaz aylarında bikini ve mayo giyerken sıkıntı yaratan ve kadınları sürekli havluyla kamufle olmaya sürükleyen selülitler aslında çok basit hatalar nedeni ile meydana geliyor. Peki selülite neden olan temel hatalar neler? Bu hataları düzeltmek için ne yapmalıyız? Şimdi bu soruların cevaplarını öğrenelim.

Pek çok kişi fazla kilolar yüzünden selülitlerin oluştuğunu düşünüyor ancak bu kesinlikle yanlış. Zira selülit cilt altı dokusunda meydana gelen bölgesel bir metabolik bozukluktur.

Bu bozuk görüntüye neden olan yapı ise fibröz bantlardır. Fibröz bantlar kadınlarda ve erkeklerde farklı yapıda olduğu için genel olarak erkeklerde selülit oluşmaz.

Ancak kadınların büyük bir çoğunluğunda ergenlik sonrasında selülit oluşumu baş gösterir. Yani bu durumun zayıflık ve şişmanlıkla bir alakası yoktur.

Gün içerisinde selülite neden olan basit hatalar arasında ilk olarak hareketsizlik yer alır. Hareketsizlik hali hazırda insan sağlığı için oldukça olumsuzdur ve selülitlerin oluşmasında da büyük bir paya sahiptir. Ancak güzel görünmek adına yapılan pek çok şey de selülit oluşması nedenleri arasında yer alır. Örneğin sıkı giysiler ve topuklu ayakkabılar selülit oluşumuna katkı sağlayan etkenler. Bunun nedeni ise kan pompalanmasının azalmasına sebebiyet vermeleri.

Beslenme tarzı insanları her koşulda etkileyen bir faktördür ve düzensiz ya da sağlıksız beslenme nedeni ile selülit oluşumuna neden olunabilir. Yağ, karbonhidrat ve tuzu aşırı tüketmek, dengesiz beslenmek ve yeterince lif almamak selülitin en büyük nedenleri arasındadır. Bunun yanı sıra sigara ve alkol kullanımı ile birlikte doğum kontrol hapları da listeye eklenebilir.

Selülitle savaşmak için ne yapılmalı?

Portakal kabuğu görünümünü hafifletmek ve ilerlemesine engel olmanın en etkili yollarından biri dengeli beslenmektir. Bazı gıdalar selülitin ilerlemesine sebep olurken, bazıları selülitle savaşmaktadır.

Selülit ile savaşırken dikkat etmeniz gerekenler

Vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olan turp, maydanoz, kereviz, çilek ve greyfurt gibi yiyecekler selülit ile savaşmanıza yardımcı olur.

  • Günde 1.5-2 litre su içerek vücutta biriken toksinlerden arınırsınız.
  • Düşük kalorili ve lifli besinler yiyerek, dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz.
  • Çay, kahve, kola, meşrubat ve alkol tüketimini azaltmalısınız.
  • Kan dolaşımı bozukluğunu ortadan kaldırmak için mutlaka spor yapmalısınız.
  • Yürüyüş, tenis, yüzme, jimnastik gibi sporlar selüliti azaltma konusunda son derece etkili olacaktır.