Uzmanlar sağlık bir cilde sahip olabilmemiz için yapılan bakımın, kullanılan bakım ürünlerinin yanı sıra tüketilen besinlerin de büyük önem taşıdığının altını çiziyor.

Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin alınmadığı sürece cilt hücrelerinin de istenilen görünüme kavuşamayacağını hatırlatan uzmanlar, besinlerin yanı sıra güneşten yeteri kadar faydalanma, stres yönetimi gibi noktalarında göz ardı edilmemesini tavsiye ediyor.

Yaşlanmanın kaçınılmaz olduğunu işaret eden uzmanlar, genetiğin yanı sıra bazı etkenler nedeniyle bu sürecin daha hızlı ilerleyebildiğini savunuyor. Bu etkenlerin stres, güneş ışınları ve dengesiz beslenme olduğunu paylaşan uzmanlar, sağlıklı bir cilt yapısı için gerekli olan aminoasitler, vitaminler ve minerallerin ancak doğru beslenme ile sağlanacağını vurguluyor.

Bütün bunların yanı sıra yeterli miktarda su tüketilmemesi halinde de cildin kuruyacağını ve canlılığını kaybedeceğini işaret eden uzmanlar, esansiyel yağ asitlerinin eksik alımı ise cildin kuruyarak erken yaşlanmasına neden olduğu üzerinde duruyor. Ayrıca hayvansal yağlar ve margarin gibi katı yağların tüketiminin, aşırı alkol ve sigara kullanımının da kılcal damar sisteminde dolaşım problemlerini tetiklediğini dile getiren uzmanlar, uzun süren dolaşım bozukluklarının en güzel cildin bile sağlıksız ve mat görünmesine sebebiyet verdiğini kaydediyor.

Peki ama parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için hangi adımları atmalıyız?

1 – Ciltte ince çizgiler, kırışıklıklar ve lekelere yol açan serbest radikalleri ortadan kaldırmak için antioksidan içerikli sebze ve meyve tüketin. Kırmızı, koyu yeşil ve sarı renkli, meyve ve sebzeleri tercih edin.

2 – Cilt kuruluğuna karşı günde en az 8-10 bardak su tüketin ve yemeklerinizi, hakiki zeytinyağı ile pişirin.

3 – Cildinizin gençliğini korumak için yaban mersini, ahududu, böğürtlen, somon balığı, havuç, nar, portakal ve bitter çikolata gibi serbest radikallerle savaşan antioksidanları tüketin.

4 – Günün en önemli öğünü olan kahvaltı alışkanlığı kazanın. Kahvaltıda, poğaça, börek ve açma gibi hamur işleri yerine; peynir, zeytin, yeşillik, yumurta ve domates gibi sağlıklı yiyecekleri tercih edin.

5 – Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmaktan kaçının ve düzenli yüksek korumalı güneş kremleri kullanın.

6 – Alkol ve kafein tüketimini sınırlandırın. Günde 1-2 fincan yeşil çay tercih edin.

7 – Sigara içmeyin ve sigara içilen ortamlardan uzak durun.

8 – Vitamin ve mineral düzeylerinizi kontrol ettirin, dengeli ve yeterli beslenin.

9 – Açık havada düzenli egzersiz yapın, sporu hayatın bir parçası haline getirin.

10 – Hayatınızdaki stres faktörleri ile mücadele etmeyi ve rahatlamayı öğrenin.