Hem kadınların hem de erkeklerin ortak sorunlarından biridir saç dökülmesi. Bu sorun her iki taraf için hem sosyal yaşamı etkiliyor hem de öz güveni düşürüyor. Bizde Nar Güzellik olarak sizlere saç dökülmesinin gizli nedenlerini bu haberimiz de sunmak istedik.

 1. Kansızlık: 

  Özellikle bayanlarda demir eksikliğine bağlı saç dökülmesi sık görülebilen nedenlerden biridir. Beslenme eksikliklerinden kaynaklanan bu sorun  20-50 yaş arası bayanlarda sık görülüyor.

 2. Tiroid Hastalıkları:

  Saç dökülmesi tiroid bezi bozukluklarının erken belirtilerinden birisi olabilir.Hastalığın tedavisi sonrası dökülme durur.

 3. Stres: 

  Gündelik yaşam, geçirilen bazı hastalıklar, yoğun iş ve yaşam temposu akut veya kronik saç kaybına neden olabilir.Bu durum hem erkekler hem de bayanlar için geçerlidir.

 4. Genetik yapı: 

  Hem bayan  hem erkekler için saç kaybının en önemli faktörü  genetik yapıdır.Erkeklerde, saç dökülmesinden sorumlu tutulduğu için kötü testesteron  DHT (di hidro testesteron ) hormonu etkisiyle saçlar dökülür. Kadınlarda erkeklik hormonları yanı sıra aromataz enzimi de saç dökülmesinden sorumludur.

 5. Saça yanlış şekil vermek:

  Saçları çok sıkı olarak örmek, sıkıca şekil vermek ve gererek arka kısımdan bağlamak, germe kuvvetine bağlı saç köklerini kalıcı hasar verebilir ve kalıcı saç kaybına neden olabilir.

 6. Saçları sık yıkayıp şampuanlamak:

  Saçlarınızı çok ovalamak veya sert şampuanlarla yıkamak iyi değildir.Bu saç derisine zarar verir.

 7. Saçkıran: 

  Bu tip saç kayıplarında düzgün yüzeyli, para büyüklüğünde veya daha geniş yuvarlak yama biçimi kel alanlar vardır.Çoğunlukla erkeklerde görülür. Nadiren tüm saç ve vücut kıllarında kayıp meydana gelir. Daha çok sinir ve stres sebebiyle oluşan bu vaziyet çocukluk yaşlarında ortaya çıktığında otoimmün kısaca bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıklarlarda ilişkili olabilir.