Yetersiz beslenme sonucunda vücudunuz size bazı sinyaller verir. Bu sinyallerden biri neredeyse her kadında olduğu gibi saç dökülmesidir. Beslenme programı hazırlarken programınıza saçınızın sağlığını arttıracak besinler eklemek sizin yararınıza olacaktır. Peki bu besinlerin neler olduğunu merak ediyor musunuz ? İşte saç dökülmesinin önüne geçen besinler…

  1.  Ispanak : Yeşil sebzelerden arasında en sağlıklı olarak bilinen ıspanak, saç dökülmesini engeller ve zayıf saçları yeniden güçlendirir. Sağlıklı saç büyümesini desteklemek için gerekli olan demir, beta-karoten ve C vitamini sağlar. Ek olarak, saç köklerini güçlendiren ve lifleri güçlü ve parlak tutmaya yardımcı olan az miktarda amino asit de içerir.​
  2. Yeşil Mercimek : Yeşil mercimek saçlarınız için uygun olan biyotin ve proteini sağlar.  Saç dökülmesini durdurmak ile kalmaz, aynı zamanda zayıflamasını ve kırılmasını da önler.
  3. Yağlı Balık : Somon, ton balığı ve diğer yağlı balık çeşitleri, omega 3 yağ asitleri ve saç sağlığını artıran yüksek değerli proteinler içerir. Özellikle haftada en az iki kez balık yerseniz, saç derisindeki doğal yağların kaybolmasını önler ve saçlarınızın sağlıklı büyümesini sağlayabilirsiniz. Bazı türlerinde saç dökülmesinin kontrol altına alınmasında önemli bir bileşen olan selenyum bulunur. Yağlı balıklar ayrıca serbest radikallerle savaşan ve köklerin zayıflamasını azaltan antioksidanlar içerir.
  4. Yulaf : Yulafın içerisinde bulunan çok fazla B vitamini ve mineraller sayesinde, saç liflerinizi güçlendirir ve saç dökülmesine karşı savaşır. Ayrıca, yulaftaki amino asitler saç köklerini güçlendirir ve güçlü ve sağlıklı saçların büyümesini arttırır.
  5. Bal Kabağı : Toksinlerin ve güneşin neden olduğu hasarı azaltan, antioksidan bir besin kaynağı olan E vitamini içeriği nedeniyle bal kabağı saçlarınız için mükemmel bir besin kaynağıdır. Bu vitamin, saç kökleri tarafından emilir ve yeni saçların uzamasını arttırır. Ayrıca yağ bezlerinin düzenlenmesine, kuruluk ve saç dökülmesinin önlenmesine de yardımcı olan C vitamini ve yağ asitleri ile de ön plana çıkmaktadır.
  6. Yumurta : Yumurta, yüksek değerli proteinleri, daha güçlü, daha parlak saç liflerinin oluşumunu destekler. Ayrıca, saçların sağlıklı büyümesinde önemli rol oynayan çok miktarda B vitamini kompleksi de içerir.