Nasır, cildimizin karşılaştığı olumsuz dış etkenler sonucunda kendini altına alması nedeniyle oluşum gösteren ve toplumda yaygın bir şekilde görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu problemi yaşayan kişiler kimi durumda herhangi bir ağrı veya acı hissetmez, ancak ileri boyuta taşınması durumunda sinir uçlarına baskı yaparak ayakta durmamızı ve yürümemizi son derece zorlaştırmaktadır.

Nasıra birçok neden sebep olur bunlardan en çok görülenleri yanlış ayakkabı seçimi, fazla kilo, ayak yapısındaki bozukluklar, yanlış yürüme şekli, mesleki deformasyonlardan kaynaklanan sebeplerdir. Şimdi sizlere doğal yöntemler neler onları hazırladık…

  • Limon kabuğu: Bir dilim limon kabuğu dilimleyin. Sadece nasırlı alanı kaplayacak kadar küçük bir parça kesin. Limon dilimini nasıra bastırın ve bir bandajla kapatın. Yerinde tutmak ve kaymasını engellemek için gece boyunca bir çorap giyin. Nasır geçinceye kadar her gece yatmadan önce bunu yapın.

 

  • Domates: Domates ile nasır tedavisi, bitkisel yöntemler arasında en çok bilinendir. Domatesin asidik yapısı ölü derinin yumuşamasına ve kaldırılmasına yardımcı olur. Domates püre haline getirildikten sonra nasırlı bölgeye sarılır. Bir gece bekletilir ve sabah yumuşayan deri törpülenir. Nasır tamamen yol olana kadar bu küre devam edilir.

 

  • Hint yağı: İlaçlanmamış bir nasır bandı kullanın ve nasırın etrafına sarın. Üzerine birkaç damla Hint yağı dökün. Yerine yerleştirmek için bir yapışkan bant ile örtün. Bunu gün boyunca yapabilirsiniz.

 

  • Soğan: Cildi yenileme özelliğine sahip olan soğan da nasır tedavisi sırasında kullanılan yöntemlerden biridir. Soğan ezildikten sonra nasırlı bölgeye konulup üzeri sarılır. Mümkünse bir gece kadar bekletilir. Sabah nasırlı bölge yıkanır. Bu yöntem nasır yumuşayana ve kaybolana kadar devam ettirilir.

 

  • Beyaz sirke: Diğer sirkelere göre asit oranı daha yüksek olan beyaz sirke nasır tedavisinde sulandırılarak kullanılır. Üçe bir oranında sulandırılan sirkeli suda ayaklar bekletilir. Sonrasında törpüleme işlemi yapılır. Sirkeli suda ayakları bekletmek aynı zamanda ayaklarda bakteri oluşumunu engeller.

 

  • Koruma: Nasır tedavisinin en önemli yanlarından biri de korumaktır. Nasır oluşumunun ardından daha doğru ayakkabı seçmek, eller için eldiven kullanımı ve nasırlı bölgenin düzenli olarak bakımının yapılması gelir. Nemlendirici krem veya yağlar kullanılarak derinin yumuşatılması sağlanabilir.