İnsan yüzü ve vücudu gün içinde; hava kirliliği, kozmetik ürünler ve güneşin yıkıcı etkilerinden dolayı cildin üst tabakası doğrudan etkilenir. Cilt de vücudun geri kalanı gibi yaşayan bir mekanizmadır. Tozların ve kirlerin cilde nüfuz etmesi ile gözenekler tıkanır bu da akne ve sivilce oluşumuna neden olur.

Bunlarla birlikte ciltte ölü deri tabakası oluşur. Bunların önlenmesi için yapılan işleme peeling denir. Peeling sayesinde cilt ölü deriden kurtulur tazelenir. Böylece ciltte akne ve sivilceler oluşmaz.

Peeling lekeli ciltlerde, kuru ciltlerde, sivilceli ve ince kırışıklıkların olduğu ciltlerde bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Bu sayede cilt parlaklığını kazanır. Tekrar eski sağlığına kavuşur. Yağ tabakasından ve ölü deriden arınır.

Şimdi sizlere evde basit malzemelerle cildinizin ölü derilerden arınması için yapabileceğiniz doğal peeling tariflerinden bahsedeceğiz.

  • Tuz peelingi

Malzemeler

-Dört çay kaşığı badem yağı

-Birkaç damla lavanta esansı

Tuzu ve badem yağını bir kaseye koyun. İyice karıştırdıktan sonra lavanta esansını ekleyin. Daireler şeklinde masaj yaparak uygulayın ancak bir bölgeye bir kerede iki yemek kaşığından fazla kullanmayın. Haftada bir veya iki kez uygulanması yeterlidir. Birkaç dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.

  • Yoğurt ve tuzlu peeling

Biraz doğal yoğurt ve bir yemek kaşığı ince deniz tuzunu bir kaseye koyup iyice karışmasını sağlayın. Nazikçe masaj yaparak cildinize uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın.

  • Kahve peelingi

Kahve içmeyi bir çok kişi çok sever ve kahvenin vücudunuza olan faydalarını biliyorsunuz. Şimdi de kahvenin cildinize olan faydalarından yararlanıp peeling yapabileceksiniz. Tek yapmanız gereken şey, öğütülmüş kahveyi en sevdiğiniz nemlendirici kremin içine katmak. Cildinizi bu karışımla ovun ve sıcak suyla yıkayın. Tüm kremi temizledikten sonra, soğuk suyla gözeneklerinizi kapatın. Bakımı sonlandırmadan önce tonik kullanmayı unutmayın.

  • Buhar peelingi

Çaydanlıkta suyu kaynatın; tıpkı hastayken yaptığınız gibi, yüzünüzü havluyla kapadıktan sonra suyun buharına yüzünüzü tutun. Yanmamaya dikkat ederek bu şekilde kalabildiğiniz kadar kalın. Tüm siyah noktalarınızdan ve sivilcelerinizden kurtulmak için bu harika bir yöntemdir. Bu peelingi, havluyu kaynar suyla ıslatıp yüzünüze koyarak da yapabilirsiniz. En az 15 dakika olmak üzere dayanabildiğiniz kadar bekletin.

  • Şeker ve zeytinyağlı peeling

Malzemeler

-İki yemek kaşığı şeker

-iki yemek kaşığı zeytinyağı

-Yarım yemek kaşığı limon suyu

Bu malzemeleri bir kabın içinde iyice karıştırın. Daireler şeklinde yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Gözeneklerin kapanması için soğuk suyla durulayın.