Birçoğumuzun severek tükettiği muzun kabuğundaki faydalarını biliyor musunuz? Muz sağlıklı beslenmemizi sağlamanın dışında pek çok farkı alanda kullanılıyor.

Muz tüketirken bilmeniz gereken önemli bir nokta var o da muz kabuklarını atmamanız gerektiğidir. Şimdi neden muz kabuklarını atmamanız gerektiği gelin hep birlikte bakalım.

Büyük bir lezzetle ve afiyetle yediğimiz muzun kabuklarının kim biliyordu vitamin deposu olduğunu? Muzun yedikten sonra kabuklarını hemen çöpe atarız  ama muzun kabuğu vitamin deposudur. Bizlere sağladığı faydalar oldukça fazladır.

Muz kabuğunun özellikle cildimize sağladığı faydaları duyunca kabuklarını atmayacaksınız. İşte muz kabuğunun cildimize olan faydaları…

MUZUN FAYDALARI

  • Cilt sorunlarınıza çözümü basit bir muz kabuğunda bulabilirsiniz. İşte muz kabuğunun cilde faydaları; şişkin gözlerle mücadele için, bir muz kabuğunun iç tarafını gözünüzün üzerine birkaç dakika bekletin.
  • Kırışıklıkları azaltmak için, hedeflenen bölgelerde 30 dakika boyunca muz kabuğunu bekletin.
  • Akne ve siğilleri tedavi etmek için, problemli bölgeler üzerinde günde birkaç kez muz kabuğunu sürtün.
  • Dişlerinizi beyazlatmak için birkaç dakika 1-2 kez muz kabuğu gezdirin.

MUZ KABUĞU YENİR Mİ?

Muz kabuğu yenilebilir bir gıda maddesidir.Fakat tek zararlı yönü muz kabuğu üzerinde olması muhtemel tarım ve böcek ilaçlarıdır.Muz kabuğunu yeterince iyi yıkarsanız bu sorundan kurtulabilirsiniz.Her ne kadar muzun kendisi kadar lezzetli olmasa da muz kabuğu yenilebilir özelliğe sahiptir.

Kilo vermek için muz kabuğu

Business Insider’a göre muz kabuğu günlük B6 vitamini ihtiyacının yüzde 20’sini karşılar.B6 vitamini yemeğin enerjiye dönüşmesini sağlar.Bu sayede yediğiniz yemekler enerjiye dönüşür ve kilo vermenize yardımcı olur.

Kalp dostu 

Kalp sağlığı için zengin potasyum içeren muzun kabukları da aynı işlevi görür.Potasyum kalp krizine karşı koruyucu etkiye sahiptir, kalp atış ritmini, elektrolit ve sıvı dengesini düzenler.

Artık severek tükettiğiniz muzunuzun kabuklarını çöp yerine yukarıda işinize yarayacak şekilde kullanabileceksiniz.