– Cildi güzelleştirir  ve ışıltı katar

Havucun cilde faydaları saymakla bitmez.  A vitamini, cildin iyileşmesi, kızarıklık ve enflamasyonun azaltılması konusunda çok faydalıdır.  Havuç  suyu da, A vitamininin en saf şekillerinden biri olan retinole dönüştürülen yüksek miktarda beta karoten içermektedir.

Havuç suyunu içtiğinizde bile güçlü etkilerinden faydalanabilirsiniz. Havuç suyunu kullanarak cildi gençleştirmek, aydınlatmak ve olası tahrişleri yatıştırmak için havucun suyunu sıkıp elde ettiğiniz mucizevi suyu bir pamuk yardımıyla cildinize sürebilirsiniz. Başka bir yöntem de maske yapmak olacaktır.

Havuçta bulunan yüksek karotenoid seviyesi, sağlıklı parlak cildin ortaya çıkmasına neden olan serbest radikalleri temizlemek için çalışan güçlü antioksidanlardır. Havuç suyu ayrıca nem içerdiği için nem seviyelerini korumaya çalışarak dolgun ve parlak bir cilt sağlayacaktır.

Havuç suyunu yudumlarken aynı zamanda cildinize saf havuç suyu sürerek etkilerini ikiye katlayabilirsiniz.

Maske için malzemeler

  • 1 havuç suyu
  • 2 çorba kaşığı yulaf ezmesi
  • 1 çorba kaşığı bal

Tüm bu malzemeleri  kalın bir macun kıvamına gelene kadar karıştırın.Yulaf ezmesi, yüksek saponin içeriğinden dolayı, kızarıklık ve iltihapları sakinleştirmek ve gözenekleri küçültmek için havuç suyuyla mükemmel bir şekilde çalışır. Elde ettiğiniz bu karışıma 1 çorba kaşığı yoğurt ekleyerek cilt yağının dengelenmesini sağlayabilirsiniz. Temiz yüzünüze bu maskeyi uyguladıktan sonra 20 dk bekletip durulayabilirsiniz.

 

-Güneş lekelerini tedavi eder

Topikal olarak cilde uygulanacak havuç suyu, anti-oksidan içerdiği sayesinde güneş hasarıyla mücadeleye yardımcı olur. Ayrıca, havuçtaki karotenler hafif bir güneş koruyucusu gibi davranmaktadır.

Küçük bebek havuçlar, daha fazla besleyici içerdiklerinden, büyük olanlardan daha iyi etkilere sahiptir. Ayrıca tabii ki hatırlatmakta da fayda var ki, havuç suyunun topikal uygulanması veya tüketimi, cildinizi bir SPF krem gibi tam olarak güneşten korunma ihtiyacının yerini tutmayacaktır.

 

– Sivilceleri Azaltır

Düzenli olarak havuç suyu tüketerek, birkaç ay içinde sivilcelerden kurtulup pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. (Havuç suyu tüketimi çok fazla olmamalıdır ayarında içilmelidir , diyetinize ekleyip, ancak ılımlı olarak tüketiniz.)Sivilceleri azaltmak ve önlemek için havuç suyu kullanarak bir yüz maskesi de yapabilirsiniz.

 Maske için malzemeler

  • 1 çay kaşığı nohut unu
  • 1 çay kaşığı zerdeçal
  • 1 fincan havuç suyu

Elde etiğiniz maskeyi pürüzsüz bir kıvama gelene kadar karıştırın. Yüzünüze uyguladıktan sonra 15 dk bekletip durulayabilirsiniz.

 

Enerji Seviyesini ve Metabolizmayı Geliştirir.

Havuç suyunun enerji seviyenizi artırabileceğini ve metabolizmanızı daha da güçlendireceğini biliyor muydunuz? Bunun için havuç içindeki yüksek miktarlardaki B vitamini kompleksine teşekkür edebilirsiniz. Bu kompleks, aktif olarak glikoz, yağ ve proteini parçalara ayırır ve vücudunuzun enerjisinin verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Tonlarca enerjiniz olduğunda, doğal olarak daha sağlıklı ve canlı görünürsünüz.