Gece çıkarmaya üşendiğiniz makyajın akneden erken yaşlanmaya kadar pek çok cilt problemini tetiklediğini işaret eden uzmanlar, makyajınızı çıkartırken yapacağınız hatalar konusunda da uyarıyor. Peki ama makyaj temizlerken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle makyajınızı çıkartırken doğru ürünü kullandığınıza emin olmanız gerektiğinin altını çizen uzmanlar, cilt türünüze göre kullanacağınız ürünün büyük etkisi olacağını vurguluyor. Yağlı, kuru, gözenekli veya dokulu ciltlerin birbirinden farklı ürüne yönelmesi gerektiğini hatırlatan uzmanlar, cilt tipinize ve beklentinize en uygun ürünü bakım rutininize ekleyerek bir taşla iki kuş vuracağınızı da belirtiyor.

Uzmanlar makyajınızı temizlerken cildinizi çabucak köpürtüp sonra hemen arındırmamanız gerektiğini paylaşırken, jel, köpük gibi ürünlerin tam anlamıyla gösterebilmeleri için ciltte bir süre bekletilmesi gerektiğini, fakat krem, losyon gibi formülleri tercih ediyorsanız bu ürünleri parmaklarınızla ve dairesel hareketlerle cildinize yedirmenizin gerektiğine vurgu yapıyor.

Makyaj temizleme mendilleri gibi hazır ürünler kullanıyorsanız göz önüne almanız gereken bir durum var: Bu yöntemle makyajınız tam anlamıyla temizlenmez ve belli bir noktadan sonra makyajınızı sadece yerinden oynatmış olursunuz. Bu yöntemi kullandıktan sonra cildinizi tekrar suyla arıtarak hasarı en aza indirin.

Nemli havlular üzerlerinde bakteri biriktirerek cilt kusurlarına sebep olabilir. Yüzünüz için kullandığınız havluları tek kullanımlık ve dokunuza zarar vermeyecek şekilde yumuşak fiberlerden yapıldığına emin olun. Eğer bununla uğraşamam diyorsanız kağıt havlular ne güne duruyor! Ufak bir ipucu: Havlunuzu tampon hareketlerle kullanarak cildinizde kırışıklık ve sarkmaların kısa sürede oluşmasını engelleyin.