Cildimizde dönem dönem oluşan bazı sorunları kapatmak için yoğun kapatıcılar kullanırız. Bu kullandığımız makyaj ürünleri için eğer cildimizi tam hazırlamadıysak çizgilere dolma, cilt ile bütünleşmeme gibi kötü görünümlere sebep olur. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak pürüzsüz ve güzel bir görüm elde etmek için makyajdan önce cildimizi hazırlamalıyız peki nasıl hazırlayacağız? Makyajımız da nelere dikkat etmeliyiz sizlere hazırladık…

Cildin en çok ihtiyacı olan uygulama; nemlendirme

 • Öncelikle cildinizi nemlendirerek makyaja hazırlamanız gerekir. Makyaja başlamadan önce cildinizi güzelce temizleyip cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile nemlendirmeniz gerekir. Böylece daha sonra cildinize uygulayacağınız ürünler cildinizi kurutmaz ya da pul pul dökülme yapmaz.

Pürüzsüz görüm için; makyaj bazı şart

 • Birçok kişinin gerek duymadığı ama cildinizi aslında bir nebze koruyan bir üründür. Direk cilde uygulanan fondöten gözenekleri tıkar ve cildinizde bir süre sonra sorunlar yaşarsınız. Bu nedenle makyaj bazı hem cildinizi direk fondötenden koruyor hemde daha pürüzsüz görünmesini sağlıyor. Fondöten kullanıyorsanız ve daha profesyonel bir görüntü istiyorsanız mutlaka makyaj bazı uygulanması gerekir. Gözenek görünümünü küçültür, fondötenin daha iyi renk eşitleyebilmesi için bir baz oluşturur.

Farlarımın pigmentasyonu düşük ve hemen uçuyor diyorsanız; mutlaka far bazı kullanın

 • Makyajınızda far kullanacaksanız bu aşamada göz farı kullanmanız gerekir böylece siz diğer ürünleri uygularken göz makyajına geçene kadar göz bazınız kurumuş olur. Göz bazı göz kapağına sürdüğünüz farların kalıcı olmasını sağlarken, pigmentasyonlarını artırarak renklerin daha yoğun görünmesine yardımcı olur.

Kusurlarınızı kapatmak için cildinize en uygun fondöteni seçin!

 • Yüzünüzü tamamen makyaja hazırladıktan sonra artık renkli kozmetik ürünlerine geçme vakti. Cilt tipinize ve cilt renginize uygun fondöteninizi uygun bir sünger, fırça ile cildinize yaymanız gerekir. Yüzünüzün ortasından dışarı taraflara doğru yaymanız daha verimli bir sonuç almanızı sağlar.

Hayat kurtaran göz altı kapatıcıları

 • Yorgunluk, uykusuzluk gibi sorunlarla gün boyu hem bedenen hem ruhen yoruluyoruz. Cildimizde en çok kendini belli eden yerlerden biri de göz altlarıdır. O belirgin koyu göz altlarını saklamak ve daha sağlıklı bir görüme kavuşmak için cilt tonunuza uygun bir göz altı kapatıcı seçmelisiniz. Kapatıcı kesinlikle fondötenden sonra uygulanmalıdır. Kapatıcı özellikle gözaltı problemleri için kullanılsa da ciltte fondötenin kapatamadığı sivilce ve lekeleri de kapatmak için kullanılabilir.

Makyajı sabitlemek için; transparan pudra kullan

 • Bu aşama fondöteni ve kapatıcıyı sabitlemek için kullanılır. Aynı zamanda cildinize daha sonra uygulayacağınız ürünlerin daha kolay dağılması için bir baz oluşturacaktır. Transparan pudralar uygulama açısından daha kolaydır. Özellikle yağlı ve karma cilde sahip olanların bu aşamayı atlamaması önemlidir.

Gözleri ortaya çıkaran uygulamalardan olan; far kullanımı

 • Ten makyajının ilk aşaması bittikten sonra sıra gözlere gelir. Burada ilk ten makyajını yapmak yada ilk göz makyajını yapmak size kalmıştır.  Öncelikle ten renginize yakın açık renklerde bir far ile gözünüze diğer farların daha iyi karışması için bir baz uygulamanız gerekir. Daha sonra kontür oluşturabilecek renkteki bir far ile gözlerin katlanma yeri gölgelendirilir. Daha sonrası ise makyaj yapanın zevkine ve becerisine göre şekillenir.

Daha belirgin gözler için; eyeliner çekin

 • Far aşamasını bitirdikten sonra kirpiklerin daha belirgin olması için kirpik diplerine eyeliner geçilir. İster kalem ister jel ister keçe uçlu olsun hepsinin de amacı aynıdır yalnızca edineceğiniz görünüm biraz değişebilir.

Bakışlarınızı değiştirecek uygulama; maskara

 • Göz makyajını tamamlamak için bu aşamada maskara sürülür. Eğer takma kirpik kullanacaksanız kirpikleri mutlaka maskara kullanmadan önce takmalısınız.

Kontür

 • Bu aşama tamamen kişinin tercihlerine kalmıştır. Eğer oval bir yüze sahipseniz kontör uygulamanız gerekmez ama diğer yüz şekillerine sahipseniz o zaman yüzünüzü ovale yaklaştırmak için kontör uygulayabilirsiniz. Kontör için dikkat etmeniz gereken en önemli şey sıcak alt tonlu olmayan bir bronzer kullanmaktır.

Allık

 • Sağlıklı görünüm için pembe yanaklar kontörden hemen sonra uygulanabilir. Allığınızı uygularken gülümseyin ve beliren elmacık kemiklerinizin tam üstüne uygulayın.

Aydınlatıcı

 • Yüzünüzde herhangi bir mimik yokken öne çıkmasını istediğiniz yerlere uygulanır. Genellikle yüzün en yüksek bölgeleri olan elmacık kemiklerinden şakaklara, alnın ortasına, burun ucuna üst dudak çizgilerine ve çene ucuna.

Ruj

 • Birçok kadının sevdiği renk renk çeşidi olan makyajların tamamlayıcı parçasıdır.  Rujunuzu sürerken dudaklarınızı açıp germeden sürerseniz çok daha doğal bir görünüm elde edersiniz.

Sabitleme spreyi

 • Makyajınızın gün boyu hala aynı canlılıkta durmasını istiyorsanız işte bu tam size göre.