Çok beğenerek yaptığınız makyajınızı çıkarmak biraz canınızı sıkabilir. Ama makyajımızı temizlemediğimiz de cildinizdeki  yağ dengesiyle oynadığınızı unutmayın. Sivilceli, yorgun ve kırışık bir cilt istemiyorsanız cildinize iyi bakmanızda fayda var…

  • Göz farı ile uyumak

Göz farını cildinizin en hassas ve en kolay kırışan bölgesi olan göz bölgesine uyguladığınız için, göz farıyla uyumanın ne kadar tehlikeli olduğunu siz de fark edebilirsiniz.

Bu bölgenin gün içerisinde karşılaştığınız bütün mikropları kendine çekmesi ve makyaj ürünlerinin bu mikropları beslemesi nedeniyle göz sağlığınıza ve güzelliğinize önem veriyorsanız, kesinlikle göz makyajınızı temizlemeden uyumamalısınız.

  • Maskara ile uyumak

Uzun ve hacimli kirpiklere sahip olmaya çalışırken maskara ile uyumak sertleşmiş olan kirpiklerinizin uyku esnasında kırılmasına neden olur. Rimel can alıcı bakışların en temelidir ve gözlerinizi çok güzel gösterir. Ancak rimel içeriğine göre en hızlı bakteri toplayan makyaj araçlarının başında yer alıyor. Eğer kipriklerinizin dökülmesini istemiyorsanız, yatarken mutlaka temizlemelisiniz, çünkü makyajınızı silmediğiniz takdirde kirpik dipleri tutulur, bakteri gelişimi göz çevrenizin sıcaklığı artar. Göz kapaklarında ve çevresinde tümörler ve göz içinde kanlar oluşabilmektedir.

  • Fondöten ile uyumak

Fondötenle uyumak cildinizin yenilenmesini engeller ve cildinizin zarar görmesine sebep olur. Kalın bir şekilde sürdüğünüz fondöten gün boyunca çevresel etkilere maruz kalır.

Bunlar makyajın kendi kendine azalmasına neden olurken cildinizin yenilenmesini de önler.

  • Ruj ile uyumak

Ruj diğer makyaj malzemeleri kadar tehlikeli olmasa da, dudaklarınızın kurumasına ve çatlamasına neden olarak kötü bir görünüme yol açar.