Her gün cildinize uyguladığınız makyajda size yardım eden fırçalarınızın temizliğine dikkat ediyor musunuz? Her gün ya da her hafta makyaj yaparken kullandığınız makyaj fırçaları da cilt bakımınıza büyük etki gösterir. Temizlemeden kullandığınız makyaj fırçaları, bir süre sonra cildinizde sivilce ya da iltihaplanma gibi birçok cilt problemini ortaya çıkarabilir. Bu nedenle sık sık kullandığınız makyaj fırçalarınızı, her hafta ya da her iki haftada bir temizlemenizde fayda var. Peki makyaj fırçaları nasıl temizlenmeli hep birlikte öğrenelim…

Makyaj fırçası nasıl temizlenir?

İlk olarak yapmanız gereken fırçalarınızı yıkama için bir kabın içerisine ılık su ekleyiniz ardında antibakteriyel sabun (dilerseniz bebek şampuanı da kullanabilirsiniz)  ve 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı dökünüz. Karıştırarak fırçalarınız için hijyenik bir karışım elde edin. Zeytinyağı, fırça kıllarının kurumasını engeller ve yumuşaklığını korumasını sağlar. Bu sebeple eklenmesi tavsiye edilir. İşte, makyaj fırçası temizleme adımları;

  • Fırçalarınızı hazırlamış olduğunuz bu karışımın içine batırıp makyaj kalıntılarından arınana dek sürtün. Gerekirse elinizle hafif bir şekilde kalıntıları temizleyin. Fırçanın elinizde köpürmesini sağlayın.
  • Ardından köpüren fırçanızı ılık suyun altında tutun, köpük ve kalıntıları akıtın.
  • Fırçanın tamamen temizlenmesi için; sadece sabunlu su hazırlayıp fırçaları kabın içerisinde 1-2 saat bekletin. Fırçayı daima baş aşağı tutun. Fırça temizliği yaparken fırça kıllarını ters yöne dönecek şekilde tutarsanız kılların formu bozulabilir, sap kısmındaki malzeme de sabun dolayısıyla deforme olabilir.
  • Zeytinyağı fırçanızdan kolayca çıkmayabilir, bu yüzden avucunuzun içine biraz antibakteriyel sabun döküp fırçanızı tekrar avucunuza sürterek temizleyin ve ılık suyla durulayın.
  • Son olarak temizlediğiniz fırçalarınızı kağıt havlu üzerinde kurutabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken yer fırçalarınızı yukarıya dönük kurutmak, metal kısmındaki yapıştırıcının ıslanmasına ve zamanla fırçanın kopmasına sebep olabilir. Makyaj fırçalarınızı temizlerken kesinlikle bulaşık deterjanı gibi maddeler kullanmayınız bu fırça kıllarına ve cildinize zarar verir. Yıkamış olduğunuz fırçaları saç kurutma makinesi ile kurutmayın. Makinenin ısısı kılların yapısını ve formunda yıpranmalara yol açabilir.