Kadınların vazgeçilmez silahlarından biri olan makyaj fırçalarının temizliğinin çok önemli olduğunu hatırlatan uzmanlar, makyaj fırçalarının temiz olmaması durumunda istediğiniz renkleri elde edemeyeceğini ve cildinizin zarar göreceğini vurguluyor.

Peki ama bunca zarara neden olan pis makyaj fırçalarından nasıl kurtuluruz?

Kadınların makyaj yaparken en fazla kullandığı ürünlerden biri olan makyaj fırçalarının nasıl temizleneceği ile ilgili olarak önemli bir haber hazırladık.

Temizlenmediği takdirde makyaj fırçasında biriken kirlerin bakteri oluşumuna sebep olduğunu işaret eden uzmanlar, bu bakterilerin ciltte sivilcelere sebep olduğunun altını çiziyor. Cildi temiz ve sağlıklı tutmanın ilk adımının makyaj fırçalarını düzenli olarak temizlemekten geçtiğini vurgulayan uzmanlar, makyaj fırçalarını temizlemek için bebek şampuanı veya sabun yerine, antiseptik solüsyonlar tercih etmeniz daha doğru olacağını da savunuyor.

Bu sayede makyaj fırçalarınızın daha iyi temizleneceğini açıklayan uzmanlar, makyaj fırçalarını suyla yıkamak, kılların sertleşmesine ve dökülmesine neden olduğunu dile getiriyor. Bu etkilerle karşılaşmamak için temizlikte mutlaka solüsyonlara yönelmeniz gerektiğini paylaşmak gerekiyor.

Makyaj fırçaları nasıl temizlenmeli?

Geniş bir bardak veya kabın içine solüsyon ve az miktarda sıcak su ilave edin.

Fırçalarınızı, bu karışımın içerisinde hareket ettirin ve 5-10 dakika bekletin.

Fırçaları, çıkardıktan sonra temiz bir bezin üzerinde gezdirin.

Daha sonra kağıt havlulara dizerek kurumalarını bekleyin.

Fırçalarınızı tam olarak kurumadan kullanmamaya özen gösterin. Nemli kalan fırçalar, makyajınızın istediğiniz gibi olmasına engel olur ve cildinize kötü görünmesine neden olur.