Limon salataların vazgeçilmez lezzeti olduğu gibi sağlığımıza ve cildimize olan faydaları da saymakla bitmiyor. Peki, doğanın mucizesi olan limonun suyunu sıktıktan sonra kabuğunu ne yapıyorsunuz? Atıyor musunuz?  Bu yazıyı okuduktan sonra asla limon kabuğunu atmayacaksınız. İşte limondan daha faydalı olan limon kabuğu mucizesi hakkında tüm bilinmeyenler…

Limon başlı başına bir şifa kaynağıyken limon kabuğu mucizesi göz ardı edilmekte. Oysa atalarımız vitamini kabuğunda diye boşuna dememiş. Limon kabuğunu içeriğindeki C vitamini, kalsiyum, potasyum ve zengin lif bakımından limon suyundan 5-10 kat daha zengindir.

Limon kabuğunun limon suyuna oranla sağlığınıza yararları

A ve C vitamini açısından daha zengindir.

İçeriğindeki kalsiyum ve vitaminler kemik hastalıklarını önler.

Kansere karşı savaşır.

Kolesterol seviyesini düşürür.

Diz ve eklem ağrılarını rahatlatır.

Kandaki pH oranını dengeler.

Zayıflamak için limon kabuğu 

Sabahları limonun suyu içmenin kilo verdirici etkisi olduğunu duymuşsunuzdur. Fakat limon kabuğu suyunun daha etkili olduğunu biliyor muydunuz? Kaynamış limon kabuğu suyu kilo vermeye yardımcı olmakla kalmayıp bağışıklığınızı da güçlendiriyor.

Nasıl yapılır?

4 Adet limonu iyice yıkayın ve ikiye bölün.

İkiye böldüğünüz limonları bir tencereye yerleştirin ve üzerini biraz geçecek kadar içme suyu ekleyin.

5 Dakika kadar kaynatın.

10 Dakika soğumaya bırakın.

Hazırladığınız bu suyu sabahları için.

Tadını beğenmezseniz içine bal ekleyebilirsiniz.

Limon Kabuğunun Cilde faydası
Limonda bulunan asit cildi temizler, parlatır ve yumuşaklık verir. Limon kabuğu ölü deriyi atmaya ve sivilcelerden kurtulmaya yardımcı olur.

Limon kabuğu cilt bakımında nasıl kullanılır?

Taze limon kabuğuyla yüzünüzü ovduktan sonra 10 dakika bekleyin ve ılık suyla yıkayın. Pürüzsüz ve parlak bir cilt için haftada 3-4 kez tekrarlaya bilirsiniz.