Bir çoğumuz genelde arkadaşlarımızla makyaj malzemelerimizi, güzellik için kullandığımız ürünleri paylaşıyoruz. Oysa bu dostça davranış aslında sağlıksız sonuçlara yol açabiliyor. Bu ürünler neler mi gelin hep birlikte bakalım…

Krem

  • Ellerinizi içine sokarak aldığınız bir ürünü kullanmak doğru değildir. Yapılan araştırmalara göre, insan elinde tam 4 bin 742 farklı türe ait 332 bin bakteri bulunur.

Maskara ve göz kalemleri

  • Maskaranızı ve göz kalemi, göz enfeksiyonlarına sebep olabilir! Herkesin göz yapısı ve göz hastalıkları derecesi farklıdır. Maskara ve göz kaleminizi başkalarıyla paylaştığınızda, sizin gözünüzdeki bakterileri karşı tarafa taşır. Maskara ve göz kaleminizi paylaştığınız kişilerin, göz iltihaplanması olduğunu veya olmadığını anlayamayız. Bu nedenle, maskaranızı sadece siz kullanın!

Krem farlar

  • Krem farlar, göz kapağına el yardımıyla uygulanır. Krem farlar ıslak yapıda olduğu için, mikrop taşıma ihtimali çok yüksektir. Toz farlar ise, ince yapıda olduğu için fırçayla uygulasanız bile mutlaka farın üzerinde bakteri kalacaktır.

Ruj

  • Dudak koruyucu ve rujların kesinlikle başkasıyla paylaşılmaması gerekir. Dudak ürünlerini birisiyle ortak kullanmak uçuk çıkmasına neden olabilir.

Makyaj fırçaları ve süngerleri

  • Masum gibi gözüken fakat, masum olmayan makyaj fırçaları! Makyaj fırçaları uzun süre temizlenmediğinde sizin de cildiniz de bir takım sorunlar meydana gelebilir. 2 hafta da bir fırçalarınızı temizlemeyi ihmal etmeyin!

Gördüğünüz gibi makyaj malzemeleri ortak kullanıldığında cildinizde bir çok probleme sebebiyet veriyor. Bu nedenle makyaj malzemeleri kişisel olmalıdır.