Kış aylarında havaların soğuk olması saçlarımızı ciddi oranda etkilemekte ve sağlıksız görünmesine neden olmaktadır. İşte bu nedenle saçlarımıza kış aylarında daha özen göstermeli ve bakım yapmalıyız.

Bakırköy Nar Sanat Güzellik Merkezi olarak bu makalemizde sizlere kış aylarında saçımızın daha sağlıklı görünmesi için dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Beslenmenize dikkat edin

Kışın saçlarımızın sağlıklı görünmesi için yediklerimize de dikkat etmek gerekmektedir. Mesela kışın beslenme diyetimizde Protein, demir, çinko, biotin ve folik asit içeren besinleri tercih etmek gerekmektedir. Böylece hem saçlarımızın beslenmesini sağlamış oluruz, hemde saçlarımızın daha hızlı uzamasını sağlamış oluruz. Peki bunun için hangi besinleri tüketmemiz gerekir? Bu sorunun cevabı oldukça basit ve her zaman her yerde bulabileceğiniz ürünlerdir. Örnek vermek gerekirse; Süt ve süt ürünleri, deniz mahsulleri ve yeşil yaprakları sebzeleri tüketmeye özen gösterirseniz bu besinlerden saçlarınız için gerekli olan Protein, demir, çinko, biotin ve folis asit’i tüketmiş olursunuz.

Kepeğe karşı koruyucu bir şampuan kullanın

Kepek ve benzeri saç sorunları kış aylarında artış göstermektedir. Soğuk ve kirli hava saçlarınızda kepek ve saç derisi sorunlarına yol açar. Bunun önüne geçmek ise oldukça kolaydır. Şampuan olarak kepeğe karşı koruma sağlayan şampuanları tercih ederseniz, hem saçınızın nem dengesini sağlamış olursunuz. Hem de daha canlı görünen saçlara sahip olursunuz.

Saçınızı düzenli olarak yıkayın

Bazı insanlar kışın daha az duş alarak saçlarının daha çok nemli kalacağını düşünür. Oysa düzenli yıkama, saç derisindeki fazla yağın ve mantarların temizlenmesine yardımcı olarak saç derisinin sağlıklı kalmasını sağlıyor. Ancak suyun aşırı sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz.

Kışın ıslak saçla dışarı çıkmayın

Bu soğuk havalarda saçlarınız ıslakken dışarı çıkarsanız hem sağlığınızı olumsuz etkilersiniz hem de saçlarınızın kırılarak dökülmelerine yol açarsınız. Bu nedenle saçlarınızı ya geceden yıkayıp çıkmalısınız ya da evden çıkmadan iyice kurutmalısınız. Saç kurutma makinelerinin saça verdiği zarardan korunmak için de kurutmadan önce mutlaka ısıya karşı etkili bir saç bakım ürünü kullanmalısınız.