Mevsim geçişlerinde saçlarınızın yıpranmasını önlemek, daha sağlıklı ve parlak kalmasını sağlamak için birçok şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle kış aylarında, dış etkenlerden dolayı saçlara daha fazla özen gösterilmelidir. Peki, soğuk havalarda saç bakımınızı nasıl yapmalısınız? Nelere dikkat etmelisiniz? Bu soruların cevaplarını hep birlikte öğrenelim…

  • Saçlarınızı soğuktan korumak için bereler, şapkalar kullanmaktan çekinmeyin. Eğer berelerin ve şapkaların saçlarınızı elektriklendirmesinden çekiniyorsanız da içine saten veya ipek bir kumaş dikin, böylece saçlarınız statik elektrikten nasibini almayacaktır.
  • Saçlarınız daha temiz görünecek diye kendi ürettiği yağlardan yararlanmasını engellemeyin. Saçınızın kendi kendine ürettiği yağlar saç için son derece yararlıdır. Kış aylarında saçın bu yağı üretmesine yardımcı olun ve saçınızı her gün yıkamayın. Saçınızı her gün yıkarsanız, saçı soğuktan koruyacak yağlardan da arındırmış olursunuz. Kuru saçlar soğuklarda kırılmaya mahkumdur. Haftada 2-3 kereden fazla saçınızı yıkamayın. Çok yağlı saçlara sahipseniz kuru şampuanlardan yardım alabilirsiniz.
  • Sülfat saçlarımızın baş düşmanıdır. Bu nedenle sülfatsız şampuanlar kullanmaya özen gösterin.
  • Çok özel bir günde değilseniz, saçlarınızı maşa, fön makinesi, saç ütüsü gibi sıcak aletlerden uzak tutun. Saça uygulayacağınız tüm işlemleri minimuma indirin.
  • Saçlarınıza düzenli olarak bakım yapın. Argan yağı, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi yağlar saçlarınızı besler ve güçlendirir. Saç bakımınızı yaparken bu yağlardan faydalanarak saçlarınızın kurumasını önler, soğuklara karşı dayanıklılığını da arttırmış olursunuz. Özellikle doğal saç maskeleri kışın çok yarar sağlar.
  • Sağlıklı saç çabuk uzar, bu yüzden saçlarınızı kestirmeye korkmayın. Bu yüzden saç uçlarındaki kırıkları mutlaka aldırın. Saçınız nefes alır ve kendini iyi hissederse daha çabuk uzar ve zorlu kış şartlarına karşı direnecek gücü olur. Saç uçları harsalı olan saçlar, kuru ve soğuk hava ile iyice yıpranırlar ve düzelmeleri çok zahmetli ve uzun süreli olur.