Mevsim değişikliği sonrası bedenimiz ve psikolojimiz tam ayak uyduramaz ve alışamazken saçlarımız ne yapmalı? Bu geçiş dönemine ayak uydurmaya çalışan saçların, bu soğuk kış aylarında ihtiyaçları olan bakımı onlara vermeliyiz ki daha sağlıklı, parlak ve hacimli bir saç görüntüsüne kavuşalım. Şimdi sizlere kış aylarında saçlarınız için yapabileceğiniz tarifler araştırdık hep birlikte bakalım…

BAL VE YUMURTA MASKESİ

Bu iki besinin vücudumuza olan yararlarını biliyoruz peki saça olan faydaları nelermiş? Balın çok kaliteli bir nemlendirme özelliği olduğu için yüz dahil birçok maskenin içinde yıllardır kullanıyoruz.

Malzemeler:

1 yumurta beyazı

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı bal

HAZIRLANIŞI: Bütün malzemeleri pürüzsüz bir karışım olana kadar iyice karıştırın. Daha sonra çok fazla olmayacak şekilde saçınızı nemlendirin. Diplerden başlayarak uçlara kadar güzelce yedirin. 30 dakika bekledikten sonra çok sıcak olmayan bir suda yıkayın. Hatta bu nokta da dayanırsanız soğuk su daha faydalı olacaktır.

ELMA SİRKELİ MASKE

Saçlarım istediğim parlaklıkta değil, çok bakımsız duruyor diyorsanız okumaya devam… Soğuk havaların bir diğer kötü etkisi ise saçları matlaştırması. İşte sirke burada inanılmaz etkili olacak.

Malzemeler:

Biraz su

eşit oranda sirke

Hazırlanışı: Burada bir miktar yok. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra sirke ve su karışımını saçınıza dökün ve saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Birkaç dakika bekleyip saçınızı durulayabilirsiniz. Eğer koku olmasından korkuyorsanız, bir kat daha şampuan geçebilirsiniz.

YOĞURT MASKESİ

En önemli besinlerden olan yoğurdun saça ne etkisi olur demeyin! Yapılacak en basit ve etkili maskelerden birisi ise bu yoğurt maskesidir. Tek yapmanız gereken ve kullanmanız gereken malzeme saçınıza yetecek kadar yoğurt.

Hazınlanışı: Öncelikle saçlarınızı hafif nemlendirin. Daha sonra geniş dişli bir tarağı elinizi alın. Saçınıza yoğurdu dökün ve yavaş yavaş yedire yedire tarayın. Son olarak eğer varsa bir saç bonesi takın yoksa streç film de kullanabilirsiniz.