Soğuklar genel sağlığımızın yanı sıra cildimizi de olumsuz yönde etkileyebiliyor. Özellikle el-ayak ile yüz derisinde gelişen rahatsız edici kuruluk, kış aylarının cildimizde en sık yol açtığı sorunu oluşturuyor. Üstelik kuruluk ileri aşamaya ulaştığında cildin nem, yağ ve proteinini kaybetmesi sonucu kepeklenme, çatlama, kızarıklık, kaşıntı, hatta egzamaya kadar ilerleyebiliyor.

KIŞIN CİLDİ KORUMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Cildin çok sıcak suya maruz bırakılmaması, mümkün olduğunda ılık suyla temizlenmesi tavsiye edilir. Haftada 1-2 kez, yüzü tahriş etmeyen, ölü derilerin atılmasına da yardımcı peelingler kullanılmalıdır.

Her gün düzenli olarak nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Her banyo sonrası, cildiniz çok kurumadan vücudunuzun her yerini nemlendirmelisiniz.

Yatmadan önce A, C ve E vitamini içeren bir krem sürülmelidir. Aynı vitaminleri içeren serumlar da kremlerin daha etkili olmasına yardımcı olur.

Kullanılan ürünlerin yan etkisiz,  anti alerjik olmasına dikkat edilmelidir. Yüz ve vücut deri tipine uygun nemlendiriciler (gliserin, vazelin, üre, laktik asit, hyaluronik asit içerenler) tercih edilmelidir.

Kışın cilt bakımında sağlıklı beslenmeye önem veren kişiler, ciltlerinin gereksinim duyduğu vitaminleri, antioksidanları, mineralleri; ve doymamış yağları vücuda alırlar; ve bu sayede kışın cilt bakımı daha etkili hale gelmiş olur.

Omega-3 desteği kışın cilt bakımının etkisini arttıracaktır. Kış mevsiminin meyveleri ve sebzeleri ile birlikte tahıllı besinler de, kışın cilt bakımının daha etkili olması için sağlıklı beslenme kuralları arasında yer almaktadır.