“Detoks” kelimesini duyduğunuzda aklınıza sadece yaz mevsimi geliyor ise yanılıyorsunuz. Kış aylarında da vücudunuz için çok yararlı olacak. Vücudunuzu, az güneş görmenin, soğuk havaların etkisinden önereceğimiz detoks yolları ile rahatlatabilirsiniz.

Limonlu su: Güne ne tüketerek başladığınız çok önemlidir. Uyandığınızda bir bardak hafif ılık suyun içine çeyrek limonu sıkın ve için. Bu karışım sindirim sisteminizi harekete geçirecek, vitamin almanızı sağlayacak ve kendinizi iyi hissettirecek. Limonlu su içmeyi alışkanlık haline getirmekte fayda var.

Bol vitaminli smoothie’ler: Bazen kahvaltı yapmak istemeyiz bu gibi durumlarda kendinize lif, protein ve vitamin dolu bir smoothie hazırlayabilirsiniz. Bu sayede güne hem hafif başlamış olacaksınız hem de vücudunuzu toksinlerden arındıracaksınız. Smoothie yaparken ıspanak, ananas, dondurulmuş çilek, Hindistan cevizi sütü gibi gıdaları bir araya getirebilirsiniz.

Ilık su: Çok basit ve zahmetsiz duruyor ama sindirim sisteminiz için çok faydalı olduğunu bilmelisiniz. Ilık su içmek, soğuk suya göre sindirime daha çok fayda sağlıyor. Gün içerisinde suyunuzun ılık olmasına dikkat edin.

Sindirim Sistemi İçin En Etkili Bitki Çayları

Ağır veya çok yemek yeme durumlarında bazı midede ağırlık hissi ve sindirimsel sorunlar yaşayabilirsiniz. Biz de bu sorunları ortadan kaldırabilecek bitki çaylarını sizler için araştırdık.

Limonlu zencefil

Zencefili çay gibi demleyin ve içine limon dilimleri ile bal ilave edin. Lezzetli bir bitki çayı olan limonlu zencefil, aynı zamanda sindirim sistemini çalıştırır, iltihapları azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Papatya Çayı

Rahatlatıcı bir etkiye sahip olan papatya çayı, sindirim sistemi ve mide üzerinde yaşadığınız sıkıntıları yatıştıracak ve doğal bir ağrı kesici görevi üstlenecektir. Besinlerin sindirilmesi ve emilimleri sırasında da faydalarını gördüğümüz papatyanın bir özelliği de gece uyma zorluğu yaşayanlar için bir tedavi niteliğindedir.

Sinameki Çayı

Sinameki çayı çoğunlukla kabızlık sorunu yaşayan kişilerce bağırsakları yumuşatmak ve temizlemek için kullanılmaktadır. Bağırsak hareketlerinin rahatlaması ve uzun süreli kullanımlarda da kabızlığın ortadan kalkacağı sinamekinin faydaları arasındadır.

Nane Çayı

Yemeklerden sonra tüketildiğinde fazla yeme sorunundan ortaya çıkan mide sorunlarını gidermek için nane çayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca sabah bulantıları için de nane çayı iyi bir tercih olabilir. Ancak reflü ve gastrit gibi sorunlarınız varsa bu çay size faydadan çok zarar getirecektir.

Limon Otu Çayı

Sindirim sorunlarında en yaygın kullanılan çaylardan biri olan limon otu çayı sayesinde sindirim ve midesel problemlerinizden tek seferde kurtulabilirsiniz. Mide ve bağırsak bölgesinde meydana gelen gaz birikmesi ve şişkinliklerde de oldukça etkilidir. Bu çayı özellikle reflü ve gastrit şikayeti yaşayan kişiler rahatlıkla tercih edebilir.

Zencefil Çayı

Zencefil çayı herkes tarafından bilinen yüzyıllardır mide bulantıları ve çeşitli mide sorunlarının ortadan kaldırılmasında kullanılmaktadır. Kolaylıkla midesel sorunlarınız için tercih edebileceğiniz bu çayı sıcak suya taze olarak atabilir veya toz halinde de ekleyerek tüketebilirsiniz. Tadını beğenmeyenler içinse; bir tatlı kaşığı bal ile tadını yumuşatabilirsiniz.