Kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan kestane hem lezzet olarak hem de sağlığa olan faydalarından çok tercih ediliyor. Kestane, hafif tatlı bir tada sahiptir ve çeşitli farklı yemeklere kolayca eklenebilir. Kestane içerisinde yüksek miktarda diyet lifi, faydalı yağlar ve mineraller barındırmaktadır. Şimdi kestanenin cilde ve sağlığımıza olan faydalarına bakalım…

Su deposu

  • İçerisinde bolca su bulunması nedeni ile özellikle sıcak günlerde tüketildiğinde vücudun serin tutulmasını ve sıcaklara karşı dayanıklılığının artmasını sağlar. Cildin ihtiyacı olan nemin de vücutta tutulmasına yardımcı olur. Özellikle yaz günlerine gelen ramazan aylarında oruç tutanlar için su kestanesi tüketmek oruçluyken susuzluk çekmemek için iyi bir yol olabilir.

Eklem iltihabını iyileştirir

  • Eklem iltihabından şikayetçi olan kişiler için özellikle at kestanesinden elde edilen öz, iltihap önleyici özelliği ile tanınır. Bu yüzden özellikle eklem iltihabında kullanımı yaygındır. Özellikle bu özün içerisinde bulunan “aescin” maddesi eklem iltihabından şikayetçi kişiler için bulunmaz bir nimettir.

Şişkinlikleri indirir

  • Ciltte oluşan her türlü şişkinlik için kestaneden faydalanabilirsiniz. Normal kestane veya su kestanesini ezip püre haline getirerek şişkinlik bulunan yerlere sürerek inmesini sağlayabilirsiniz.

Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar

  • Özellikle su kestanesi vücuttan toksinlerin atılması konusunda oldukça etkilidir. Detoks etkisi ile sarılık ve benzeri enfeksiyonların tedavi edilmesine yardımcı olur.

Cildin genç görünmesini ve doğal bir şekilde parlamasını sağlar

  • Detoks etkisi sayesinde serbest radikallerle savaşarak cilde olan etkilerini yok eder. Bunun sonucunda daha sağlıklı, daha genç görünen ve daha doğal bir şekilde parlayan bir cilde sahip olursunuz.

Saçları kalınlaştırır ve parlaklık verir

  • Daha sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak için çeşitli maskeler, kürler yapılıyor. Kestane düzenli tüketildiğinde veya besleyici maskelerin içerisinde saça uygulandığında daha kalın ve daha parlak saçlara sahip olmanıza yardımcı olur. Ayrıca saç derinizin toksinlerden arındırılmasını sağlayarak daha sağlıklı olmasını sağlar.