Yaz aylarında kadınların korkulu rüyası haline gelen diz, dirsek ve koltuk altı kararması farklı nedenlerden ötürü ortaya çıkabiliyor.

Yaz ayını sabırsızlıkla beklerken şimdiden hazırlıklar başladı bile. Yaz aylarında kadınların en sevmediği durumlardan biri de dirsek, diz ve koltuk altı kararmasıdır. Koltuk altı kararması bir çok kadının ortak sorunlarından biridir.

Koltuk altı kararması ani gelişen bir durum değildir zamanla yapılan ağda, sir ağda,  alkollü deodorantlar, fazla terleme, jilet kullanımına bağlı olarak oluşur. Yaz dönemlerinde deniz yada plajda daha belirgin olan koltuk altı siyahlığı kötü bir görünüme neden olur.

Peki bu kötü görünüme son verecek bir tarif var mı derseniz tabi ki de var gelin hep birlikte inceleyelim…

LİMON VE KARBONAT

  • En çok bilinen tariflerden bir tanesidir. Limonun içerisinde bulunan asitler, cilt beyazlatma konusunda oldukça etkilidir. Limon suyu, cildi ölü hücrelerden de arındırır. Bu nedenle doğal maske tariflerinin de aranılan malzemesidir. Diz, dirsek ve koltuk altlarınızı beyazlatmak istiyorsanız sorunlu bölgelere limon suyu ve karbonat sürün.
  • Ardından dairesel hareketlerle ovalayın. Bu uygulamayı her gün düzenli olarak tekrar ettiğinizde kısa sürede koltuk altı bölgenizdeki renk farklılığını görebilirsiniz.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

  • Koltuk altlarının rengini açma özelliğine sahip olan Hindistan cevizi yağı, içerdiği E vitamini sayesinde cildi besliyor. Hindistan cevizini kararan bölgelere düzenli olarak uygulayarak kesin çözüm elde edebilirsiniz.

MUZ KABUĞU

Bir muzun kabuğuyla koltuk altlarınızı güzelce ovalayın. Muz kalıntıları tamamen kuruyuncaya kadar bekleyin. Kuruyan muzları hafifçe ovarak temizleyin ve soğuk ile yıkayın. Muz kabuğunun içerisinde bulunan sitrik asit, ciltteki kararmalar için etkilidir.

PATATES

  • Hassas bir cilde sahipseniz bu uygulama tam size göre! Bir dilim patatesle koltuk altlarınızı beşer dakika boyunca ovup ardından yıkayın. Bir başka yöntemse patatesin suyunu koltuk altlarınıza sürün, on dakika bekletip yıkayın. Bu uygulamayı düzenli olarak yaptığınızda sonucu göreceksiniz.