İşte Saç dökülmesinin nedenleri:

Demir eksikliği
Demir eksikliği, en sık rastlanan saç dökülmesi nedenlerindendir. Demir takviyesi alarak, saç dökülmesini durdurabilir, doktorunuza danışarak alternatif demir takviyesi konusunda destek alabilirsiniz.

Hormonal değişiklikler
Hormonal değişimler, saç dökülmesini artırabilir. Özellikle doğum sonrası yaşanan dökülmeler normaldir. Ancak, uzun sürerse ya da dökülme yoğun bir hal alırsa bir dermatoloğa danışmak gerekir. Menopoz döneminde de saç dökülmesi artar ve menopoz öncesi saç yoğunluğunu geri kazanmak biraz zor olabilir.

Bazı hastalıklar
Saç dökülmesinde artışa neden olan hastalıkların başında tiroit hastalıkları ve demir eksikliği anemisi gelmektedir. Ağır enfeksiyonlar, ameliyatlar, yüksek ateşli hastalıklar sonrasında yoğun saç dökülmesi başlayabilir. Bunun için en doğrusu, dermatolojik tedavi desteği de almaktır.

Sağlıksız ve dengesiz beslenme
Saçı içeriden beslemek çok önemlidir. Saçın ana bileşeni keratinin vücutta sentezlenmesi için bazı temel proteinlerin vücuda yeterli miktarda alınması gerekir. Yani, protein bakımından zengin bir beslenmeyle saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

Kullanılan ilaçlar
Depresyon, kalp ve yüksek tansiyon ilaçları, akne tedavisinde kullanılan A vitamini içeren ilaçlar saç dökülmesine yol açabilir. Bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız, ilacı bıraktıktan sonra saç dökülmeniz azalacaktır.

Stres
Stres, kanser dahil pek çok hastalığın temelinde yatan nedenlerden biridir. Saç dökülmesine de yol açar. Yoğun stres, vücuttaki stres hormonlarının salgılanmasına neden olur. Bu hormonlar, vücut fonksiyonlarını olumsuz etkiler, bunun sonucunda hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar da saç dökülmesinde artışa sebep olur.

Saç mantarı
Saç derisinde meydana gelen mantar, saç dökülmesine neden olabilir. Ciddi bir cilt problemi olan saç mantarı, tedavi edilmezse kalıcı kellik oluşturabilir.

Saçkıran
Saçkıran, genellikle ağır stresli durumlarda ortaya çıkar. Bu durumda, saç, kaş, kirpik ve sakal dahil tüm vücut kıllarında dökülme yaşanabilir. Altında yatan asıl nedenler genetik yatkınlık ve strestir. Tedavisini ihmal etmediğiniz sürece, kalıcı kelliğe yol açmaz.

Saç dökülmesini azaltmak için;
Saç tipinize uygun, kaliteli saç bakım ürünleri tercih edin.
Boya, perma, fön gibi işlemler saç diplerine zarar verir. Bu işlemlerden mümkün olduğunca uzak durun.
Saçlarınızı sıkı bir şekilde toplamaktan kaçının. Aksi takdirde, saç kayıpları artacaktır.
Saçlarınızı ıslakken taramamaya özen gösterin. Hafif nemli haliyle taranan saçlar daha az yıpranır.
Saç dökülmesinin nedenleri ve çözümlerini öğrendiniz. Günde ortalama 100-150 saç telinin dökülmesi normaldir. Ancak, yoğun yaşanan saç dökülmesi için bir dermatoloji uzmanına başvurmanızı tavsiye ederiz.