Her kadın gibi bizde saçımız daha sağlıklı görünsün diye evde bir çok yöntem uygularız. Bu haberimizde sizlere evde uygulamanız için bir kaç maske tarifi vereceğiz.

Kuru saçlar için hangi maske uygulanmalı ? 

Öncelikle sülfat paraben tuz içermeyen saç bakım ürünleri kullanılmaya özen göstermelisiniz. Sıcak yağ terapisi, elma sirkesi, yumurta-mayonez karışımı gibi evde kullanabileceğiniz basit karışımlar bulunmakta. Kuru saçlar için en iyi maske sıcak yağ terapisidir.

Saçlarınızın uzunluğuna göre bir miktar zeytinyağını kısık ateşte çok az ısıtın. Daha sonra parmak uçlarınızın yardımı ile saç diplerinizden uçlara doğru uygulayın ve saçlarınızı tepeden toplayıp, streç film ile sarın.Yağı saçlarınızda yaklaşık olarak iki saat beklettikten sonra saçlarını her zamanki gibi ılık suyla yıkayın.

Yağlı saçlara sahibim diyorsanız bu tarif size göre

Kekik ve biberiyenin birleşiminden doğan mucize: 1 tatlı kaşığı kekik ile aynı miktarda biberiyeyi 1.5 su bardağı kaynar suya ekleyin. Ağzı kapalı bir şekilde yarım saat kadar bekletin.

Ilınmış olan sıvıyı spreyli bir şişe yardımı saç diplerinize uygulayın. Bir süre masaj yaparak saç köklerinize yedirin ve 1 saat kadar bekleyin. Kekik ve biberiye kokusu zamanla uçacaktır ama yine de sadece ılık su ile durulayabilirsiniz.

İnce ve kalın telli saçlar

İnce telli saçlar, zararlı alkoller ve amonyak lauril sülfat veya sodyum lauril sülfat içeren klasik şampuanlarda bulunan amonyaklardan kaçınmak zorundadırlar.Saçınızı yıkarken çok sıcak suyla yıkamayın.Evde yapabileceğiniz bakım ise 1 kahve fincanı hint yağını saç diplerinize sürün yarım saat bekledikten sonra durulayın.Isırgan otunu normal çay gibi demleyip son durulama suyunuza ekleyiniz.

Kalın telli saçlar

Menekşe yağının gücünden faydalanın. Menekşe yağı saçlarınıza parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.Saçlarınızın sert ve kalın olması her gün saçlarınızı yıkamanızı gerektirmez. Kuru saçlar için üretilmiş şampuanlar tercih ederek, haftada 1-2 kez yıkamanız yeterli.Her yıkamadan sonra saç kremi kullanın ve her dört yıkamada bir maske uygulayın.Saçlarınızı tararken mutlaka kalın dişli taraklar tercih edin.

Peki saçı çok yıprananlar ne yapmalı ? 

Malzemeler:

-Yarım su bardağı badem yağı
-2 yumurta sarısı
-10 damla limon

Tüm malzemeleri karıştırın. Hazırladığınız karışımı tüm saçınıza dipten uca kadar uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra ılık suyla 1 defa şampuanlayarak yıkayın.