Yazın ardından pek çok kişinin aynalara küsmesine neden olan güneş lekeleri sorunu aslında cildin genetik yapısı, kullanılan kimyasal maddeler, kullanılan hormonal ilaçlar, güneşe maruz kalma süresi ve diğer pek çok faktör nedeniyle ortaya çıkar.

Tüm bu sebeplerle ortaya çıkan güneş lekeleri görsel açıdan kötü bir görünüme sebebiyet verir. Güneş lekelerinin tedavisinde etkili çözümün peeling olduğunu dile getiren uzmanlar, lekelerin daha sık gözlemlendiği alın, yanak, üst dudak, burun, çene, boyun ve kollar gibi bölgeler için genetik yatkınlık ve ultraviyole ışınları konusunda dikkatli olunmasını tavsiye ediyor.

Gebelik, doğum kontrol ilaçları, kozmetik uygulamalar, ilaçlar ve guatr hastalığı gibi sebeplerle de güneş lekelerinin ortaya çıkabileceğini vurgulayan uzmanlar, güneş ışınlarının yalnızca leke oluşumuna değil, aynı zamanda ciltte oluşmuş lekelerin kararmasına ve koyulaşmasına da sebebiyet verdiğinin altını çiziyor.

Güneş lekelerinin tedavisinde, lekenin oluşma nedeni, bulunduğu yer, derinliği ve tipinin büyük önem taşıdığı üzerinde duran uzmanlar, lekeyi oluşturan sebepler ile hastanın genel sağlığından beslenmesine, yaşam tarzından kişilik özelliklerine dek pek çok etkeni göz önünde bulundurduklarını paylaşıyor.

Güneş lekelerinde tedavilerin kimin zaman birkaç ayda sonuç verdiğini işaret eden uzmanlar, lekenin durumuna göre tedavinin bir yada iki yıl devam etmesi gerektiğini de savunuyor. Ayrıca güneş lekelerinin tedavisinde yazın ve sonbaharda farklı yöntemlere başvurduklarını da belirten uzmanlar, süt peelingi MilkPeel, leke peelingi Mela Peel ve TCA peeling CosmoPeel gibi yöntemlerin etkili çözümler ortaya koyduğunu savunuyor.