Yazın buğday tene sahip olmak birçok kadının hayalidir, ama cildimiz güneşe maruz kalmaktan memnun mu? Yaz aylarında güneşte korunmasız olarak gezdiyseniz bir süre sonra zararlı UV ışınları cilt tipiniz ne olursa olsun kahverengi lekelere neden olacaktır. Özellikle güneş ışınlarına maruz kalan yüz, boyun, dekolte bölgesi ve ellerde oluşan lekelere karşı özel içeriğiyle etkin koruma sağlayan leke kremleri ile önceden önlemlerinizi almalısınız.

Güneş lekeleri neden oluşur?

-Güneş lekeleri pek çok sebepten oluşabiliyor. Hamilelikten kaynaklanan hormonal değişimler, ilaç kullanımları, doğuştan veya sonrasında gelişen lekeler, kurtulmak için yoğun çaba gösterilen cilt sorunlarının başında geliyor.

-Cilde rengini veren melanin pigmentleri cildin bir bölgesinde biriktiğinde o bölgede cildin doğal renginden daha koyu bir leke oluşuyor.

-Özellikle de yaz aylarında güneşten gelen zararlı ışınların etkisiyle yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller ve güneş ışığına maruz kalan tüm vücut bölgelerinde leke oluşumu artış gösteriyor.

Güneş lekelerinden kurtulmak için yapılması gerekenler?

Aynı sefa, jojoba yağı, papatya ve meyan kökü ekstraktı içeren kremler, ciltte zamanla oluşmuş lekelerden yazın ortaya çıkan güneş çillerine, sivilcelerden siyah noktalara kadar ciltte oluşan renk tonu farklılıklarının görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor.

Hamilelikte ve yaşlılıkta oluşan lekelenmelere karşı da kullanılabilen bu özel krem, olumsuz dış şartlar altında oluşan lekelere karşı deride pigmentlerin dengeli şekilde yayılmasını ve cilt renginin doğal haline dönmesini sağlıyor.

Güneş Lekelerine Karşı Diğer Bitkisel Çözümler

Nohut: Taze nohudu haşlayarak ya da konserve nohudu bir kaşıkla ezerek macun kıvamına getirip lekelere sürün. Nohut kuruyuncaya kadar cildinizde kalsın. Daha sonra bol suyla durulayın. Bunun her akşam uygulayabilirsiniz.

E Vitamini: Güneş veya yaşlılık lekeleri için E vitamini içeren kremler etkili bir çözümdür. Ayrıca çinko takviyesi cildinize iyi gelecektir. Ancak çinko kullanımı demir alımını azalttığı için doktora

Yaban mersini: İyi bir antioksidan olan yaban mersini güneşin ciltte oluşturduğu zararlı etkileri yavaşlatır ve yaşlanma sürecini geciktirir.