Artık sabahları yatağınızdan zorla kalkmayacaksınız!

Kaliteli bir uyku, sabah yorgunluğuna son vermek ve gün boyu konsantrasyonunuzu artırmak için kaliteli beslenmenin öneminden bahseden  Nar Güzellik Merkezi olarak sabahları yatağınızdan zorla uyanmanıza ve kendinizi yeterince dinlenmiş hissetmenize yardımcı olacak besinlerden bahsettik.

Sabah uyandığınız halde yataktan çıkmakta zorlanıyorsanız, o zaman ihtiyacınız olan enerjinizi yükseltecek, size dinçlik verecek bir beslenme düzeni gerekli. Peki siz güne nasıl bir beslenmeyle başlıyorsunuz? Birçok kişinin yaptığı gibi kahve ile mi? Peki kahve ile güne başlamak doğru mu?

Evet, kafein metabolizmayı uyarır ve daha kolay uyanmanızı sağlar. Ancak her gün sabah kahve içmek; kafein duyarlılığınızı artırır ve git gide uyanmak için içtiğiniz bu içecek bir süre sonra baş ağrısı neden olabilir. Bunun yerine;

  • Uyanır uyanmaz 1-2 bardak ılık su içerisine; 1 dilim limon, 2 adet karanfil ve 1 çay kaşığı zencefil ekleyin. Güne hızlı bir metabolizma ile giriş yapın.
  • Kahve ile güne başlamak yerine mutlaka yumurta, süt, yoğurt gibi bir protein kaynağı ile kahvaltı yapın.(Kahve ve çayınızı 30-45 dk sonrasında içebilirsiniz. )
  • Yatmadan 2 saat önce yemek yemeyi bırakın. Fazladan bir meyve bile yiyip yatmak, midenizde rahatsızlık hissi yaratarak uyku kalitenizi düşürebilir.
  • Yatmadan önce kafein içeren içecekler tüketmeyin.
  • Kısa süreli enerji veren gıdaların cazibesine kapılmayın. Asıl ihtiyacınız olan gün boyu enerjinizi yüksek tutacak, dinçlik veren besinleri beslenmenize katarak sabah yorgunluğuna son vermek.

Kurabiyeler, çikolata ve şekerler,hamur işleri, gazlı içecekler ve meyve suları, kısacası şeker yoğunluğu fazla gıdalar… Bu gibi gıdalar enerjinizi yükseltse de kısa süreli olacaktır.

İnsülin seviyenizi de yükselteceği için hızla kan şekeriniz tekrar düşeceğinden enerjiniz çabucak biter.  Bu yüzden sabah yorgunluğu, ikindi uykusu olarak size geri döner.