İnsanların sizlere ilk olarak en dikkat ederek bakacağı yer yüzünüzdür. Bu yüzden yüzümüzün her zaman en iyi şekilde görünmesini istersiniz. Gözenekleriniz ne kadar az tıkalı ve ne kadar sıkıysa yüzünüzün görünüşü de o kadar güzel olacaktır. Geniş gözenekler kirin ve yağın ciltte tutunmasına daha yatkın olacağı için cilt sağlığı açısından da gözeneklerin sıkı olması oldukça önemlidir.

Şimdi sizlere evde yapabileceğiniz basit ve pratik gözenek sıkılaştırıcı tarifler vereceğiz…

Yumurta ve limon

  • 2 yumurtanın beyazını ayırın ve bunların üzerine yarım limonun suyunu ekleyerek iyice çırpın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürdükten sonra 15 dakika bu şekilde bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bu tarifi bir ay boyunca günaşırı uygulayarak gözeneklerinizi oldukça sıkılaştırabilirsiniz. Karışımda limon suyu bulunduğu için maskeyi uyguladığınızda durulamadan güneş ışınlarına direk olarak maruz kalmamanız cilt sağlığınız açısından önemlidir.

Nohut unu ve kaymak

  • 1 yemek kaşığı nohut unu ile 2 yemek kaşığı kaymağı iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürüp 20 dakika bu şekilde bekletin. 20 dakika sonra yüzünüzü soğuk su ile durulayın. Gözenekleriniz istediğiniz şekilde sıkılaşana dek bu tarifi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Kil maskesi

  • 2 yemek kaşığı kil ile 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı sütü iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve 15-20 dakika bu şekilde kalmasını bekleyin. Sonrasında soğuk su ile yüzünüzü durulayın. Cildin nemlenmesini sağlayacak bu maske açık gözenekleri kapatmak için de bire birdir.

Buz küpleri

  • Ciltteki gözenekleri sıkılaştırmanın bir diğer etkili ve basit yolu da buz küpleri ile yüzünüzü ovalamaktır. Bunun için bir kaç adet buz küpünü ince bir beze koyun ve yüzünüzü oval hareketlerle ovalayın. Bu işlemi günde 1 veya iki defa 5 ile 10 dakika arasında tekrar ederek gözenekleri sıkılaştırabilirsiniz.

 Aloe Vera

  • Hemen hemen tüm cilt tipleri için uyumlu bu maske cildinizdeki gözenekleri derinlemesine temizler ve onları sıkılaştırır. Eşit miktarda aloe vera jeli ve balı iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze yaydıktan sonra 10 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın.