Birçok kişinin şikayetçi olduğu sağlıksız görünüme neden olan göz altı morluklarını kadınlar kozmetik ürünleri ile kapatmaya çalışıyor peki neden böyle bir görüntü oluşur biliyor musunuz?

Göz altı morlukları genetik ve çevresel nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Bunun yanında aşırı tuz tüketimi, stres, yorgunluk ve uykusuzluk da gözaltı morluklarına sebep olabilir. Uzmanlar göz altı morluklarına demir eksikliği anemisi, bazı karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarının da sebep olabileceğini söylemektedirler.

Sizler için araştırdığımız birkaç maske tariflerini göz altı morluklarınızdan şikayetçi iseniz evinizde rahatçlıkla yapabilirsiniz.

PATATES MASKESİ

Malzemeler:

  • 2 çay kaşığı patates suyu
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı buğday yağı

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri karıştırın ve ağzı kapaklı bir şişeye koyun. Göz altlarına piyano çalar gibi yedirerek sürün. 2–3 dakika bekledikten sonra pamuğu nemlendirip göz altlarınızdaki yağı silin. 3-4 uygulamadan sonra etkisini görmeye başlayacaksınız. Bu işlemi haftada bir kere uygulamanız yeterli olacaktır.

 

GÜL SUYU MASKESİ

Malzemeler:

  • 4 tatlı kaşığı gül suyu
  • 2 tatlı kaşığı süt

Hazırlanışı:

Gül suyu ile soğuk sütü karıştırın. İki parça pamuk alın ve karışımın içine sokun ardından gözlerinizin üzerinde 15-20 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz.

 

KAHVE MASKESİ

Malzemeler:

  • 2 çay kaşığı kahve
  • 2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı:

Kahve ile Hindistan cevizi yağını iyice karıştırdıktan sonra göz altlarınıza sürün. 10 dakika bekleyin ve iyice durulayın. Bu karışımı biraz fazla hazırlayıp bir sonraki kullanım için buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Maskenin ölçüleri hep 1’e 1 şeklinde olmalı yani; 5 kaşık kahve ve 5 kaşık Hindistan cevizi yağı gibi.