Uzmanlar güzel ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmak için yapılan fazla makyajların cildimize fazlasıyla zarar verdiğini söyleyip uyarıyorlar. Şimdi bu zararlar neler birlikte göz atalım.

Tıkanmış gözeneklere sahip olursunuz

Makyaj bizim  tüm gözeneklerimizi kaplar, bu nedenle cilt solumak için daha da fazla gözenek oluşturur. Yüzümüzdeki gözenekler kaplandığında, cilt tahrişlerine ve kırışıklara neden olabilir.

Güzellik uzmanları çok fazla makyaj yapmanın en olası sonucunun tıkanmış gözenekler ve tahriş olmuş bir cilt olduğunu söylüyor. Hindistan cevizi yağı, sentetik silikonlar ve petrokimyasallar gibi doğal malzemelerden elde edilen, makyaj ürünlerindeki bileşenlerin çoğu oldukça komedogeniktür veya gözenek tıkanıklığına neden olur. Bu son derece kompojen maddeler, gözeneklerimizde kir ve bakterilerle birlikte sıkışıp, siyah noktalara ve kopmalara neden olur.

Enfeksiyon riski altında olacaksınız

Yüzünüz temizlemeniz gereken tek şey değil. Makyaj çantanız ne kadar temiz? Makyaj malzemelerimiz sadece bir kullanımdan sonra bakteri üretmeye başlayabilir. Maskara çubukları gibi gözünüze yaklaşan makyaj araçları, özellikle zararlı bakterilerin gelişmesine karşı hassastır.

Makyajımızın çoğu, vücudumuza, gözler ve ağız gibi önemli noktalara dokunuyor, bu yüzden o bakterileri vücudumuza alıp hasta olabiliriz. Bunu önlemek için, eski makyaj malzemelerinizi attığınızdan emin olun ve asla ürün veya araçları arkadaşlarınızla paylaşmayın.

Yan etkiler için risk altında olabilirsiniz

Birçoğumuz temiz beslenmek ve organik yiyecekler tüketmek konusunda çok endişeliyiz, ama makyaj ürünlerimiz ne olacak? Hangi ürünleri kullandığınıza bağlı olarak, cildinizi ve vücudunuzu her sabah toksinlere maruz bırakıyorsunuz. Kullandığınız fazla makyaj, maruz kaldığınız fazla toksin anlamına geliyor.

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi makyajın da fazlasının cildimize olan zararlarını gördünüz bundan sonra daha az makyaj yaparak daha sağlıklı bir görünüme kavuşabilirsiniz.