Çok severek yaptığımız makyajı çıkarmak kısmı bizim için en sıkıldığımız yeri olabiliyor. Ama makyaj yüzünden gün içinde yorulan cildimizi düzgün bir şekilde temizlememek sivilce, akne gibi birçok cilt problemine yol açabiliyor. Peki doğru makyaj temizliği için ne yapılmalı, püf noktaları neler? Makyajınızı düzgün bir şekilde temizlemezseniz cildiniz hava alamaz ve makyaj artıkları yüzünden yıpranır. Bu soruların cevaplarını sizler için hazırladık.

  • Makyaj temizleme losyonu

Kullandığınız makyaj temizleme ürününüzün kaliteli olmasına özen gösterin. Göz makyajınızı silmek için kullandığınız ürünün gözler için de uygun olduğuna emin olun. Makyaj temizleme losyonunuzun dermatologlar tarafından uygunluğu tespit edilmiş ürünleri tercih edin. Cildinize uygun makyaj temizleme losyonlarını tercih edin.

  • Makyaj temizleme losyonundan sonra yapılacak aşamada yapılacaklar

Makyajınızı temizledikten sonra bazı ürünlerde durulama gerekmese de yüzünüzün daha fazla temizlenmesi için cildinize uygun jel veya peeling ile yıkayın. Yüzünüzü yıkarken sıcak su kullanmaktan kaçının. Çünkü sıcak su cildiniz dengesini bozar ve cildinizdeki doğal yağı yok eder. Cildinizi ılık su ile durulamanız doğru olacaktır. Bol su ile durulama yapın. Aksi takdirde yüzünüzde kalan kimyasallar gözeneklerinizi tıkar ve bu da yüzünüzde sivilce ve benzeri lekeler oluşmasına neden olur.

  • Kurulama

Kendinize ait bir havlunuz olsun. Havlunuzun ise pamuklu yapıda olmasına özen gösterin, sert yapılı havlular yüzünüzü tahriş edebilir. Havlunuz kuru ve temiz olmalı. Temizliğine dikkat edilmeyen havlular yüzünüzde sivilce çıkmasına sebep olabilir. Havlunuz ile teninizi kurularken tampon hareketler uygulayın böylece yüzünüzü tahriş etmeden kurulamış olursunuz.

  • Göz makyajınızı silerken 

Koyu tonlarda makyajın silmesi biraz daha uğraş gerektirir. Makyajınızı silmek için gözler için olan losyonlardan tercih edin ve makyaj pamuğunuza fazla miktarda losyon dökmek yerine birden fazla pamuk ile gözünüzdeki makyajı temizleyin. Kirpiklerinizi ise aşağı yukarı şekilde nazik bir biçimde pamuk ile silin. Böylece kirpikleriniz zarar görmemiş olur.

  • Yüz makyajınızı silerken dikkat etmeniz gerekenler

Fondöteninizi çıkarırken de makyaj pamuğunuza losyon dökün ve dairesel hareketler ile yüzünüzdeki makyajı silin. Tamamen temizlenene kadar bu işlemi yapın ve su ile duruladıktan sonra bir havlu yardımı ile yüzünüzü kurulayın.