Kış mevsiminin gelmesi havaların soğumaya başlaması cildimizi oldukça derinden etkiler. Soğuk havaya maruz kalan ve gerekli bakımların yapılmadığı cilt kurur ve elastikiyetini kaybeder. Peki cilt için hangi bakımların yapılması gerekir?Soğuk havaya maruz kalan ve gerekli bakımların yapılmadığı cilt kurur ve elastikiyetini kaybeder. Peki cilt için hangi bakımların yapılması gerekir?

Kışın cildi soğutan korumak mümkün müdür  ?

– Cildin çok sıcak suya maruz bırakılmaması, mümkün olduğunda ılık suyla temizlenmesi tavsiye edilir.

-Haftada 1-2 kez, yüzü tahriş etmeyen, ölü derilerin atılmasına da yardımcı peeling (soyucu) jeller kullanılmalıdır.

-Hergün düzenli olarak cildi nemlendiren kremler tercih edilmelidir.

-Her banyo sonrası, cildiniz çok kurumadan vücudunuzun her yerini nemlendirmelisiniz.

-Yatmadan önce A, C ve E vitamini içeren bir krem sürülmelidir. Aynı vitaminleri içeren serumlar da kremlerin daha etkili olmasına yardımcı olur.

-Kullanılan ürünlerin yan etkisiz,  anti alerjik olmasına dikkat edilmelidir.

-Yüz ve vücut deri tipine uygun nemlendiriciler (gliserin, vazelin, üre, laktik asit, hyaluronik asit içerenler) tercih edilmelidir.

-Kışın cilt bakımında sağlıklı beslenmeye önem veren kişiler, ciltlerinin gereksinim duyduğu vitaminleri, antioksidanları, mineralleri; ve doymamış yağları vücuda alırlar; ve bu sayede kışın cilt bakımı daha etkili hale gelmiş olur. Omega-3 desteği kışın cilt bakımının etkisini arttıracaktır. Kış mevsiminin meyveleri ve sebzeleri ile birlikte tahıllı besinler de, kışın cilt bakımının daha etkili olması için sağlıklı beslenme kuralları arasında yer almaktadır.