Her ay mevsim geçişlerinde cildimiz kendini yeniler. Fakat bazen bu süreç çok ağır ilerleyebilir ve ölü deri cildimizde daha çok kalır.  Eğer sizde herkes gibi cildinizi temiz tutmak ve ölü derilerden kurtulmak istiyorsanız bu haberimiz tam size göre…

Cildi ölü derilerden ayıran bir kaç maske tarifini sizinle paylaşalım…

Bu maske tarifleri ile yüz derisini yenileyebilir, daha sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz. Cildinizi nemlendirip yenilemek için bu ekonomik, kolay ve etkili yöntemleri mutlaka deneyin.

Havuç maskesi

Havucu katı meyve sıkacağından geçirin ve elde ettiğiniz suyu nemlendirici bir kremle karıştırın. Bu karışımı ellerinize, ayaklarınıza ve yüzünüze uygulayın. Bunu banyo sırasında yapabilirsiniz, ardından bol suyla durulayın.

Aspirin maskesi

Aspirini bir bardak suda çözün. Bir parça pamuğu bu karışıma batırın ve yüzünüzü bu pamukla silin.

Şeker

Birkaç yemek kaşığı şekeri bir parça el kremiyle karıştırdıktan sonra kollarınıza, ellerinize ve ayaklarınıza masaj yaparak sürün. Şeker, cildi ölü deriden arındırmak için sık sık kullanılmaktadır.

Bal maskesi

Bir yemek kaşığı balı, iki adet çekilmiş badem ve yarım yemek kaşığı limon suyuyla karıştırın. Bu karışımı haftada bir kere yüzünüze maske olarak uygulayın ve ardından ılık suyla durulayın.

Papaya maskesi

Bir dilim çekirdekleri çıkarılmış papayayı püre haline getirin ve yüzünüze uygulayın. Papaya, yağda çözünen ve ölü derileri gidermeye yardımcı bir enzim olan papaini içerir.

Yulaf maskesi

3 yemek kaşığı yulaf ununu bir tatlı kaşığı sütle karıştırın ve birkaç parça pamuğu bu karışıma batırıp çıkarın. Pamuk parçaları karışımın koyulaşmasını sağlayacaktır. Kalan koyu karışımı yüz maskesi olarak kullanın.

Kil maskesi

Yeşil, kırmızı ya da beyaz kili macun kıvamına gelinceye kadar maden suyuyla karıştırın. Banyo yaparken vücudunuza bu macunu uygulayın, 10 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.

Kahve maskesi

Kahveyi, cildi ölü deriden arındırmak için de kullanabilirsiniz. Az miktarda kahveyi nemlendirici bir kremle karıştırın ve masaj yaparak bütün vücudunuza uygulayın, sonra bol suyla vücudunuzu durulayın.

Bal, limon ve şeker maskesi 

Bu üç malzemeyi eşit miktarlarda karıştırarak bir macun elde edin ve bütün vücudunuza dairesel hareketlerle bu macunu uygulayın.

Karbonat maskesi

Bu tarif oldukça basit; az miktarda karbonatı suyla karıştırarak koyu bir macun elde edin ve bu macunu bütün vücudunuza uygulayın.

Zeytinyağı maskesi

İki yemek kaşığı zeytinyağını bir yemek kaşığı tuzla karıştırın. Tuz, vücudunuzu arındırmanıza yardımcı olurken zeytinyağı ise cildinize yumuşaklık sağlayacaktır.