Derinizin altında bulunan elastik liflerin sürekli esnemesi sonucunda ortaya çıkan izlere çatlak adı veriliyor. Uzmanlar ciltte aniden meydana gelen bir gerilme sonucunda ortaya çıkan ve cildin alt tabakalarının yırtılmasına sebebiyet veren bu izlerin, iki türü olduğunu dile getiriyor.

Cildin gerilmesi veya esnekliğini kaybetmesi sonucunda ortaya çıkan çatlakların ilk türü oluşturduğunu kaydeden uzmanlar, bu tür çatlakların içerisine hamilelikte oluşan veya hormonal değişiklik sebebiyle vücudun genişlemesiyle meydana gelen çatlakların bulunduğunu da hatırlatıyor.

Kadınların estetik açıdan en çok rahatsız olduğu şeylerden biri olan çatlakların ikinci türünün ise aşırı kortizol hormonu salgılanması nedeniyle ortaya çatlaklar olduğunu paylaşan uzmanlar, bunların uzun bir süre yüksek dozda kortikosteroid ilaçlar kullanıldığı zamanlarda oluştuğunun altını çiziyor.

Çatlakların en sık karın, göğüs, çatlak ve popo bölgesinde gözlemlendiğini belirten uzmanlar, küçük kırmızımsı veya mor çizgiler olarak ortaya çıkan sonrasında da cildin renginden biraz daha açık bir renge sahip çizgilere dönüştüğünü hatırlatıyor.